Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Кирил Топалов: Обществото ни все още е кипящ котел

Празникът на светите братя Кирил и Методий е празник на всеки грамотен българин

Снимка: БГНЕС

"Празникът на Светите братя Кирил и Методий е празник на всеки грамотен българин, който знае да чете и пише" – така започва разговорът в "Семейно радио" с проф. Кирил Топалов. Срещаме се в светия за българите месец май, който е и съдбовно свързан с именника и рожденик проф. Топалов, както и с ключови моменти от биографията му като: дипломат от кариерата, директор на Народната библиотека "Св.св. Кирил и Методий", писател, драматург, литературен историк, преводач.

"Рязката промяна у нас от абсолютен тоталитаризъм към демокрация завари обществото неподготвено", смята проф. Топалов. И допълва, че със сигурност за някои хора това е означавало пълна анархия – всеки да прави каквото си иска. "Като цяло не успяхме да припознаем този преход, да приемем, че поемаме съдбата си в свои ръце", прозвучава категоричната му оценка. Обществото не е било готово тогава, през 1989-а, а през годините се е превърнало във врящ котел, който подкрепя себични, затормозяващи и пагубни властови модели.

Недоверието към властта в България се е трансформирало в ненавист, а властта е важно да бъде контролирана и наблюдавана от народа, анализира проф. Топалов. В България това не се е получило. "В този омагьосан кръг се движи нашето общество десетилетия и все още не достига до момента, в който кипящият котел ще преври", категоричен е той.

Защо в този разговор цитира Чърчил, към кои мигове от живота си и богатата си биография се завръща и в навечерието на своята 81-ва годишнина, кои от книгите си разлиства и какво е посланието на визионера Кирил Топалов към българите – чуйте още в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Жана Попова

Журналистите не бива да спират да пишат за това кой проверява проверяващия

Осъдителната присъда за журналиста Борис Митов и "Медиапул"  коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова , преподавател във ФЖМК. "Това дело е изключително важно в няколко посоки, особено сега, когато говорим за събитията с кмета на Варна и за всички последици от действието на прокуратура, на Антикорупционната комисия и..

публикувано на 25.07.25 в 15:20

Обжалване пред НЕЛК

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Минчо Димчев, Търговище: Съседът ми направи ламаринен гараж в двора си, непосредствено до моята ограда. Направих молба до Общината и до МРРБ. От министерството ми отговориха, че от Общината могат да разрешат въпроса. Зная, че..

публикувано на 25.07.25 в 14:35
 проф. Таня Йосифова

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки в ЕС

Какви са отговорностите на производителите на дефектни стоки? Кое е новото според европейската директива? Проф. Таня Йосифова – експерт по гражданско и търговско право, председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, консултант на "Законът и Темида", коментира новото в правната уредба: "Става дума за новата директива на ЕС 2024/2853, в..

публикувано на 25.07.25 в 12:45
Калоян Василев, Юлия Владимирова и Симеон Димитров

С вкус към формата: Български дизайнери с амбиции за световния пазар

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гости са двама млади, но вече наложили се български дизайнери – Калоян Василев и Симеон Димитров . Те са съоснователи на първото българско студио за мебели, което е представило страната ни на престижната Седмица на дизайна в Милано – едно от най-големите събития в света на интериорния и продуктов..

обновено на 25.07.25 в 11:43

Нидерландецът Якоб ван Бейлен и мечтата за музей на българските килими

В "Мигранти с таланти" ви представяме Якоб ван Бейлен, който е роден в Нидерландия и живее в България от 2004 година насам. Якоб има завидно богата биография. В родината си се занимава с издаване на правна и парламентарна информация от 1975 до 2004 г., но през годините е бил също хореограф и музикален продуцент на народна музика. През 2001 г...

обновено на 25.07.25 в 10:30