"Празникът на Светите братя Кирил и Методий е празник на всеки грамотен българин, който знае да чете и пише" – така започва разговорът в "Семейно радио" с проф. Кирил Топалов. Срещаме се в светия за българите месец май, който е и съдбовно свързан с именника и рожденик проф. Топалов, както и с ключови моменти от биографията му като: дипломат от кариерата, директор на Народната библиотека "Св.св. Кирил и Методий", писател, драматург, литературен историк, преводач.
"Рязката промяна у нас от абсолютен тоталитаризъм към демокрация завари обществото неподготвено", смята проф. Топалов. И допълва, че със сигурност за някои хора това е означавало пълна анархия – всеки да прави каквото си иска. "Като цяло не успяхме да припознаем този преход, да приемем, че поемаме съдбата си в свои ръце", прозвучава категоричната му оценка. Обществото не е било готово тогава, през 1989-а, а през годините се е превърнало във врящ котел, който подкрепя себични, затормозяващи и пагубни властови модели.
Недоверието към властта в България се е трансформирало в ненавист, а властта е важно да бъде контролирана и наблюдавана от народа, анализира проф. Топалов. В България това не се е получило. "В този омагьосан кръг се движи нашето общество десетилетия и все още не достига до момента, в който кипящият котел ще преври", категоричен е той.
Защо в този разговор цитира Чърчил, към кои мигове от живота си и богатата си биография се завръща и в навечерието на своята 81-ва годишнина, кои от книгите си разлиства и какво е посланието на визионера Кирил Топалов към българите – чуйте още в звуковия файл.
Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена. Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..
За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..
На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..
Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg