Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Двоен рожден ден на Арт театър на 22 май

Снимка: Арт театър

С едно красиво музикално пътешествие Арт театър ще отпразнува 32-рия си рожден ден  на 22 май от 19 чна Арт сцената на "Шипка" 34. Тогава рожден ден има и актрисата Милена Червенкова – директор на театъра и художествен ръководител на Арт студията.

В новия спектакъл на Арт театър "Музикално пътешествие" можете са чуете песни на 15 езика! Участват: Мариела Филева – вокал, Теди Русева (Тиара) – вокал, Атанас Палюшев – вокал, Марио Йоцов – пиано, Ангел Стоилов – тромпет. Конферансие – Милена Червенкова.

Арт театър е българска професионална трупа. Създадена е през 1992 година в гр. София от актрисата Милена Червенкова и драматурга Сергей Литвиненко. Базата на театъра е в Руския културно-информационен център. 

През годините в Арт театър са работили повече от седемдесет артисти и режисьорите Бойко Илиев, Съби Събев, Иван Кондов, Надя Асенова, доц. Александьр Илиев, Димитьр Стоянов, гост-режисьорът от ТЮЗ - Москва проф. Александьр Великовский и др. 

Димитрина Кюркчиева разговаря с актрисата Милена Червенкова в "Артефир" – чуйте звуковия файл.

Снимки – Арт театър и личен архив
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Внучката на карикатуриста Марин Радевски с изложба в "Серякова къща"

Галерия "Серякова къща" в Троян открива днес първата самостоятелна изложба с авторска керамика и живопис на художничката Марина Димитрова . Тя е трето поколение художник и внучка на карикатуриста Марин Радевски . Какво я е накарало да се върне към изкуството след професията зъботехник, разказва самата тя пред Юлия Владимирова . Марина..

обновено на 19.08.25 в 11:07
проф. Панайот Карагьозов

На фокус: Полша – автори-патрони на годината

Тази година Сеймът (Сенатът) на Република Полша определи за патрони писателите Стефан Жеромски, Антоний Слонимски, Владислав Реймонт, Мария Павликовска-Ясножевска. Това решение е взето на 16 заседание на Сейма от 24 юли 2024 г.  Инициативата се провежда, за да се почетат приносите им към полската литература и култура. Стефан Жеромски е изтъкнат..

публикувано на 18.08.25 в 09:10

Минивселени в орех

Ани Крумова е създател на малките светове в орехова черупка на Anistic. Занимава се със всякакъв вид творчество, откакто се помни, а минивселените ѝ радват хората вече почти 5 години. Изцяло самоука в областта на изкуството, тя има висше образование компютърно и софтуерно инженерство. Но сърцето ѝ принадлежи към изкуството.  Минивселената в..

публикувано на 18.08.25 в 08:12
Галина Узунова (вляво) и Невена Праматарова

Изкуство и екология: творчество с мисия

Как изкуството помага за осмисляне на нарастващите екологични кризи и за намирането на решения за тяхното преодоляван? Този въпрос е на фокус на вниманието ни в поредното лятно издание на "Какво се случва". Имаме удоволствието да представим творчеството на една от най-знаменитите норвежки писателки днес. Това е Мая Люнде, чиито книги имат..

публикувано на 17.08.25 в 09:05

Дантелата като занаят

За първи път в страната ни ще се проведе международен конгрес на дантелиерите заедно с Фестивала на дантелата в Калофер и Карлово. Домакинството на подобно събитие е изключително признание за стойността на това изкуство. Посетителите през всички дни ще имат уникалния шанс да се потопят в богата програма от изложби, концерти, демонстрации и базари,..

публикувано на 16.08.25 в 17:10