Солунският международен панаир на книгата, провеждан в южната ни съседка Гърция, се очертава като едно от най-значимите литературни събития в Югоизточна Европа и не само. Тазгодишното издание привлича 1500 участници, които ще имат възможност да се включат в над 500 събития, разпределени в 14 зали и 4 различни сгради, заемащи обща площ от 16 000 квадратни метра. Участието на 850 гръцки и чуждестранни писатели допринася за изключително богатата програма на панаира.
Светльо Желев, който се намира в Солун, сподели в ефира на "Нашият ден" своите впечатления от мащабността и значимостта на събитието. Той подчерта, че Солунският международен панаир на книгата е едно от най-големите литературни събития, с все по-нарастващ успех през последните години благодарение на усилията на организаторите.
Освен богатата литературна програма, панаирът включва и професионална програма, която предоставя възможност на професионалисти в областта на книгоиздаването да се запознаят с гръцки издатели и писатели. В рамките на тази партньорска програма България също взема участие, представена от Гергана Панчева от Литературна агенция "София". Въпреки че няма собствен щанд тази година по решение на Асоциация "Българска книга", България ще присъства с различни инициативи, включително представяне на нова книга с поезия на Аксиния Михайлова, преведена на гръцки език от Благородна Филевска.
Желев сподели и своите наблюдения за посещаемостта на събитието, която миналата година е била над 180 000 души. Очаква се и тази година панаирът да привлече значителен брой посетители, като точните данни ще станат известни след около месец.
Сравнявайки Солунския панаир с други международни събития, Желев отбеляза, че на панаира в София липсва професионална програма, която да обсъжда най-важните проблеми и тенденции в книгоиздаването. Това е аспект, който различава панаирите от обикновените пазари за книги. Пример за успешна професионална програма е и Лондонският панаир на книгата, където събитието е изцяло насочено към бизнес срещи между различни издатели.
Чуйте разговора в звуковия файл.
В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..
Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година. Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..
"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..
Оценена високо както в Испания, така и извън нея, "Войници от Саламин" е книга за историческата памет , за победените герои, забравени в дълбините на историята, за прозрението, че Гражданската война, нещо толкова далечно за днешното поколение, колкото е битката при Саламин, не е минало, а едно от измеренията на настоящето, за отговорността към..
На 8 април в Националния исторически музей в София се откри изложбата "През призмата на границите – Епизод 2: Художествени пътувания между България, Гърция и Турция" с куратори Катя Ангелова, Марион Оберхофер и Ангелика Буртшер. Произведенията в нея изследват живота, историята и травмите около най-югоизточната граница на ЕС и често сами стоят на..
Велизара Сърчаджиева живее между сцената и радиото. Тя завършва актьорско майсторство за куклен театър в НАТФИЗ, а към момента прави магистратура в..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Реформата в МВР. Скандалът с ГДБОП. Има ли чадър над престъпни групировки и лица? Кой ги покровителства? Как да спрем безумната война по пътищата на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg