Мая Манолова е млада, талантлива художничка – дете на две култури. Неин баща е големият варненски маринист Димитър Манолов, а майка ѝ е полякиня, литератор и филолог.
В "Нашият ден" Манолова разказва, че е израснала в сърцето на варненската бохема в едно двуезично, артистично семейство. Светогледът ѝ се повлиява както от творческия устрем на баща ѝ, така и от напредничавия дух на майка ѝ. Детството ѝ преминава в една красива среда, изпълнена с книги, картини, гости и любов към природата.
Мечтата на Манолова е била да учи в Краковската художествена академия, но за съжаление възможностите за това са били твърде ограничени. Поради тази причина младата художничка завършва Художествената академия в София. Обичта към Полша остава в сърцето ѝ чрез книгите, езика и разказите за полската природа и ветроходството, които е чувала от майка си. Да си дете на две култури, по думите на Манолова, е двойно богатство, но този богат емоционален свят е наситен и с носталгично чувство.
Рисуването винаги е присъствало в живота на художничката. Тя си спомня как нейният баща ѝ е подавал един след друг белите листове. В продължение на години Манолова изоставя рисуването, за да се отдаде на по-доходоносна работа в корпоративната сфера. В един момент открива, че не може да живее повече без да твори и сега е щастлив художник на свободна практика.
Втората самостоятелна изложба на Мая Манолова, озаглавена "Омая в зелено" се състоя скоро в софийската галерия "Теа Алба". Художничката споделя, че Полша, със своите цветни полета, вековни гори и загадъчна природа, често присъства, като мотив, картините ѝ.
Манолова завършва разговора с думите: "Времената са много неспокойни – пожелавам повече равновесие и мир между хората."
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg