Мая Манолова е млада, талантлива художничка – дете на две култури. Неин баща е големият варненски маринист Димитър Манолов, а майка ѝ е полякиня, литератор и филолог.
В "Нашият ден" Манолова разказва, че е израснала в сърцето на варненската бохема в едно двуезично, артистично семейство. Светогледът ѝ се повлиява както от творческия устрем на баща ѝ, така и от напредничавия дух на майка ѝ. Детството ѝ преминава в една красива среда, изпълнена с книги, картини, гости и любов към природата.
Мечтата на Манолова е била да учи в Краковската художествена академия, но за съжаление възможностите за това са били твърде ограничени. Поради тази причина младата художничка завършва Художествената академия в София. Обичта към Полша остава в сърцето ѝ чрез книгите, езика и разказите за полската природа и ветроходството, които е чувала от майка си. Да си дете на две култури, по думите на Манолова, е двойно богатство, но този богат емоционален свят е наситен и с носталгично чувство.
Рисуването винаги е присъствало в живота на художничката. Тя си спомня как нейният баща ѝ е подавал един след друг белите листове. В продължение на години Манолова изоставя рисуването, за да се отдаде на по-доходоносна работа в корпоративната сфера. В един момент открива, че не може да живее повече без да твори и сега е щастлив художник на свободна практика.
Втората самостоятелна изложба на Мая Манолова, озаглавена "Омая в зелено" се състоя скоро в софийската галерия "Теа Алба". Художничката споделя, че Полша, със своите цветни полета, вековни гори и загадъчна природа, често присъства, като мотив, картините ѝ.
Манолова завършва разговора с думите: "Времената са много неспокойни – пожелавам повече равновесие и мир между хората."
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Тодор Костадинов от берковското село Боровци обича виното и това си личи, когато човек се разходи из двора на къщата му и из избите и енотеката в мазетата на същата тази къща, че и на съседната, която Тодор купува, за да превърне в малка къща за гости с три тематични винени стаи, от които гостите не могат да си тръгнат, докато не изпият цялото вино,..
Представяме ви една пъстра покана от Враца, където днес стартира Фестивалът "Цветна пролет". Събитието обединява флористи от цялата страна, които ще създават артистични цветни инсталации по централната пешеходна зона. Очаква се богата и наситена с цветове програма, за която разказа Радосвета Крумова – главен експерт "Култура" в Община Враца...
В Априлци започва минифестивалът "Всеки може да твори". Мястото, избрано за събитието, е общинският парк в квартал "Ново село". Млади творци от Литва, Латвия, Унгария и различни краища на България ще представят програма с работилници по музика, рисуване, танци, театър и кинопрожекции. В основата на еднодневния фестивал стои..
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В петък (11 април) от 19 ч. в зала "България" е концертът "Размисли преди Великден" на Симфоничния оркестър на БНР. Константин Илиевски , главният..
С премиера на спектакъла "Мъртвешки танц" от Аугуст Стриндберг ще посрещне публиката си на 10 април Драматичният театър "Адриана Будевска" в Бургас ...
Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg