Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В "Пирогов" откриха изложбата "Медицината в Османската империя"

| обновено на 17.05.24 в 12:51

Изложбата "Медицината в Османската империя" на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" беше открита в Университетската спешна болница "Пирогов". Официалното откриване беше водено от изпълнителния директор на болницата д-р Валентин Димитров и директора на библиотеката доц. Красимира Александрова.

Тази изложба представя най-интересните и важни моменти от историята на медицината в Османската империя. Разположени върху 15 табла, могат да бъдат видени различни съчинения по темата, включително преписи на "Наръчник по медицина" на Исмаил ал-Джурджани, "Кратко изложение на канон на медицината на Ибн Сина", в препис от Али бин Хазм ибн Нафис, както и преписи на "За тялото на човека и принципите и мерките за неговото опазване" на Салих бин Насруллах ал-Халеби и други.

Показани са и документи и снимки на български и чуждестранни лекари като д-р Христо Стамболски, д-р Стоян Чомаков, д-р Иван Селимински, д-р Константин Робев и други възпитаници на османски или европейски медицински училища. Специално внимание е отделено и на видни аптекари като Васил Соколски и Спас Иванов, които са развивали своята дейност преди Освобождението. Освен че са посветени на фармацията, тези личности са активно въвлечени и в революционните борби на българите.

Експозицията включва също така значителен брой лекари, работили по българските земи, и предоставя информация за пандемиите и инициативите за ваксиниране на отделни лица или цели групи от населението.

Изложбата "Медицината в Османската империя" ще гостува в УМБАЛСМ "Н. И. Пирогов" през следващите 45 дни.

В ефира на "Нашият ден" доц. д-р Християн Атанасов, преподавател в катедра "Библиотечен мениджмънт и архивистика", дългогодишен служител на Държавна агенция "Архиви" и архивист в направление "Ориенталски сбирки", сподели:

"Това беше дългогодишна идея на колегите, които сме в "Ориенталския отдел" на Националната библиотека. Медицината има ключова роля за развитието на обществата. По време на откриването на изложбата в "Пирогов" се наблегна на темата, че медицината е галеното дете на политическата власт. Османските управляващи отделят голямо внимание на хората с познания по медицина. Въпреки целия си консерватизъм, режимът внася доста медицински практики от Западна Европа."

Чуйте разговора в звуковия файл.

По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ваканция в Природонаучния музей

Във "Време за наука" отправяме интересно предложение за ваканцията към децата и техните родители – лятната образователна програма на Националния природонаучен музей – БАН. Веселина Чирова , екскурзовод в музея, разказва повече за инициативата: "Целта е децата да натрупат нови знания за природата  и да се забавляват по интересен начин...

публикувано на 08.07.25 в 14:12
Проф. Стоян Ставру

Етиката среща музиката: звук, глас и акустична справедливост

В "Часът на етиката" – съвместната рубрика на "Време за наука" и секция "Етически изследвания" на Института по философия и социология при БАН – с проф. Стоян Ставру говорим за пресечните точки между етиката и музиката, за акустична справедливост и за изваждането на звук и глас от контекста им. В началото на разговора проф. Ставру предлага на..

публикувано на 08.07.25 в 12:28
Дончо Барбалов

България най-сетне ще разполага със същата тежест и права като всички пълноправни членки на ЕС

На 8 юли в Европейския парламент ще се състои гласуването по повод приемането на България в еврозоната и ще бъдат одобрени законодателните актове, които уреждат присъединяването ни. На този ден се очаква и решението на Съвета на ЕС, което ще бъде финалният акт за приемането на евровалутата в България.  Какво ще се случи след тази дата, какви са..

публикувано на 08.07.25 в 09:48

Най-необичайните спортове по света

Журналистът от БиБиСи и "най-пишещ за крикет български журналист" Васил Велев разказва за най-причудливите и необичайни спортове по света – от гледане на труднодостъпни и опасни места до плуване в кална торфена река. Повече от 600 години някъде из Глостършър, Англия, се провежда състезание по търкаляне на пита сирене по стръмен склон. В..

публикувано на 08.07.25 в 09:34

За почистването и облагородяването на бреговете на река Искър

В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" можете да чуете Борис Иванов и Любомир Николов, представители на сдружението "Искър" - София, които ще разкажат за почистването и облагородяването на бреговете на река Искър.  Те са изградили едни доста удобни и сенчести почивалки, като са вдъхнали нов живот на едни стари палета, оформили..

публикувано на 07.07.25 в 16:00