Има два бързи начина да обиколите шест карибски държави – да слушате "Покана за пътуване" или да плавате с круизен кораб между островите. Изпълнителният директор на списание "Наш дом“ Петя Кръстева е от по-късметлиите. Неотдавна тя акостира в Колумбия, Ямайка, Аруба, Панама, Коста Рика и на един безлюден остров. Как да пропусна възможността да я поканя?!
Тя току-що се е завърнала от Картахена, но мечтае отново да се върне там. Може би защото няма снимка с един от символите на града – жените паленкерас. Те са облечени в цветни традиционни дрехи и носят огромни купи с тропически плодове. В името им е закодиран техният произход – те са родом от първия град, освободен от роби, Сан Басилио де Паленке. Те с радост позират за и със туристите срещу скромна сума.
Ямайка, Джамейка, реге, расти, Боб Марли… Това е първата асоциация от блажения карибски остров. Едно райско кътче с живописна природа, зашеметяващи залези, пещери, водопади и извори, едновременно романтичен и тайнствен. Но Петя е видяла и още нещо. Панамският канал е един от най-големите и трудни строителни проекти, но благодарение на него корабите не изминават дългия и опасен път през нос Хорни или Магелановия проток, за да преминат от Атлантическия в Тихия океан. Петя Кръстева го е направила само за час, по суша.
В разказа ѝ следват Пуерто Лимон в Коста Рика и безлюдният Бахамски остров Оушън кей, който круизната компания е превърнала от рухнала в екокатастрофа каменна кариера във филиал на рая. Честно казано, на Карибите красотите са повече от забележителностите, но и това си има известен чар.
Снимки: Петя Кръстева
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
Поемаме към Екс ан Прованс с пътешественика Крикор Асланян. Той вече е в Монреал, където живее, но преди да отлети го поканих в студиото, за да разкаже за две емблематични места, свързани с Пол Сезан и Винсент Ван Гог. С него се запознахме покрай книгата му "Един софийски малчуган разказва", но се оказа, че е посетил 35 държави и освен в Канада е..
"Всеки харесва различно време, включително и ние, синоптиците. Ето сега в това антициклонално, барично поле, което определя времето през последните дни, мога да кажа, че времето е скучно, защото и тези пет изречения, които представляват прогнозата за времето, тя, общо взето, е една и съща. Аз от малък и като синоптик вече, харесвам..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg