Един градски филм, който да представя драмата на интелигентния, чувствителен човек в България – това представлява дебютът в игралното кино на режисьора Петър Русев.
"Апостол: един нежен рицар в Бруталия" е черно-бялата история на талантлив млад мъж, който от дълго време страда от главоболие и това го прави неработоспособен. Напътстван в кратките си съновидения от своите идоли Гийом Аполинер и Димчо Дебелянов, той се опитва да се върне към красотата на поезията и предишния си живот. Майка му, която се грижи за сестра му и момчето ѝ, изпада в безпомощна ситуация, което заставя Апостол да премине през редица изпитания, чийто край е неочакван.
Ролята на нежния рицар в Бруталия е поверена на актьора от Младежкия театър Георги Гоцин. Участват също Станка Калчева, Каталин Старейшинска, Ованес Торосян и др.
Самият Петър Русев, освен режисьор и сценарист на филма, е и изпълнител на една от ролите във филма. Той завършва режисура в Дания (European Film College). Сценарист и режисьор е на късометражния филм The Boxes, който прави във филмовата компания Zentropa на Ларс фон Триер. Режисира и драматичния ТВ сериал Glass House и "Нощни светлини и бягащи риби" – късометражна новела, спечелила награда и представена на международни фестивали.
Какво стои зад историята на "Апостол: един нежен рицар в Бруталия", чуйте от режисьора Петър Русев в звуковия файл.
Снимки: фестивал "Златна роза"
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg