Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Читалище "Напредък - Елена – 1863": 160 години културна и просветна дейност

| обновено на 21.05.24 в 11:28
Снимка: facebook/Читалище-Напредък-Елена-1863

Едно от най-старите читалища в България, НЧ "Напредък - Елена – 1863" отбелязва своята 160-годишнина през тази година. В интервю за изнесеното студио от град Елена на предаването “Нашият ден“ инж. Димитринка Иванова, председател на читалището, разказва за богатата история и разнообразната дейност на тази културна институция.

История на читалището

На 31 декември 1863 г. в родната къща на Йларион Макариополски, където вече е роден и Стоян Михайловски, група будни млади хора от град Елена основават "ученолюбиво дружество" и му дават красивото име "Напредък". От самото си създаване читалището има за цел да събира хората и да ги развива, като търси начини за взаимопомощ и развитие на обществото.

Дейност и състави

Дейността на НЧ "Напредък - Елена – 1863" винаги е била образователна и културно-просветна. Читалището организира множество дейности, свързани с танци, музика, театър и четене на книги. Около 300 души работят за читалището на доброволен принцип, което подчертава важността и въздействието на културната институция върху местната общност.


Събития и мероприятия

През цялата година читалището предвижда различни мероприятия, с които ще отбележи своята 160-годишнина. Тези събития не само почитат дългогодишната история на "Напредък", но и продължават да насърчават културното и образователното развитие на града.

Пожелание за бъдещето

Инж. Димитринка Иванова изрази своето желание читалището "Напредък" да пребъде и да продължи да бъде важна част от културния и социалния живот на град Елена. Тя подчерта важността на читалището като институция, която обединява хората и стимулира тяхното личностно и общностно развитие.

Читалище "Напредък - Елена – 1863" остава символ на културно-просветната дейност и пример за това как една институция може да издържи изпитанията на времето, като продължава да бъде актуална и значима за своето общество.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Имунната система през есента: Как да се подготвим за грипния сезон?

В предаването "Lege Artis" беше обсъдена темата за имунната система през есента, като специалистите по вирусология предупредиха за предстоящ бум на заразните болести у нас. Един от водещите експерти в областта на имунологията и алергологията, акад. д-р Богдан Петрунов,  объсди темата в ефира на предаването. " Имаме два пътя за стимулиране на имунитета..

обновено на 02.10.24 в 12:46
 Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца

Йордан Недевски: България е на добро място в лечението на децата с хемофилия

Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани..

публикувано на 02.10.24 в 11:59

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54
Проф. д-р Иван Костов

За рака на маточната шийка и имунизацията срещу човешкия папилома вирус

Октомври е Международен месец за борба с рака на гърдата, а в момента стартира и информационна кампания за скрининга на маточната шийка и имунизацията срещу човешки папилома вирус (ЧПВ). Гост в Lege Artis e проф. д-р Иван Костов –  акушер-гинеколог, директор на УСБАЛАГ "Майчин дом", ръководител на катедра "Акушерство и гинекология" към..

публикувано на 02.10.24 в 11:50

Отвъд клетките: Значителен брой българи искат по-добро отношение към животните

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден", по случай Световния ден на селскостопанските животни и в навечерието на Международния ден за защита на животните, обсъдихме важни теми, свързани с отношението към животните и практики, които би трябвало да останат в миналото. Един от поводите за дискусията е неотдавнашното решение на Ветеринарния..

обновено на 02.10.24 в 10:51