Платформата "Книговище" връчи годишните си награди от Априлското състезание по четене с разбиране. В него взеха участие десетки деца от цялата страна. Искра Джанабетска, една от създателките на "Книговище", говори в "Какво се случва" за положителните практики, които насърчават децата да четат.
"Когато започнахме "Книговище" заехме един работещ модел, който е изключително ефективен в цяла немскоезична Европа. Защо работи? Защото игровизацията снема напрежението. Четенето за децата е трудно занимание, ние като възрастни не си даваме сметка за това. Когато те се стараят да четат, това рефлектира върху резултатите. Но като играят, те се улисват и дават шанс на историята. – казва Искра Джанабетска, която е една от създателките на платформата "Книговище"– Ние насърчаваме четенето на хартиени издания, а след това да попълнят нашите он-лайн въпросници."
Детската медия "Вижте" също е много търсена, като идеята е децата не само да се информират, а да усвоят критичното мислене.
Според Искра Джанабетска достъпът до децата, които нямат отношение към четенето е единствено чрез учителите. "Децата имат нужда от значим възрастен- казва тя- който да ги насочи. Някой, който да облекчава техните ежедневни проблеми. Но е важно да съществува и инфраструктурата на библиотеките, в които да има интересни за тях книги".
Чуйте Искра Джанабетска, Снежана Блажева, начален учител от Свищов и деветгодишните Стефан и Яна, които обичат да четат.
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
На 22 ноември в зала 1 на НДК в рамките на 38-ото издание на Киномания ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция " . Филмът..
От 18 до 20 ноември за трета поредна година се провежда Седмицата на редките болести в Европейския парламент в Брюксел. За очакваните решения и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg