Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фестивалът Shapeshift: Прекалено ли е да мечтаем за утопия?

Серията събития предстои от 31 май до 2 юни в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов"

Предстои второто издание на фестивала Shapeshift, изследващ процесите на технологична трансформация и пресечната точка между човека, изкуството и иновацията. Домакин на тридневното събитие (31 май – 2 юни), което включва лекции, работилници, изложби, кинопрожекции, музика и технологични демонстрации, е НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Повече за програмата на фестивала в "Нашият ден" споделя творческият директор Мартин Русенов.

"Фестивалът Shapeshift представлява серия от събития, които изследват взаимовръзката между технологии, наука, изкуство и това как те повлияват на обществото. Всяка година поставяме една основна тема на събитието – тази година тя е "Прекалено ли е да мечтаем за утопия?", казва Русенов.

Живеем във време на технологична революция, но хората сякаш са подвластни на войната и сенките от миналото. По думите на Русенов се наблюдава тенденция, в която технологиите разделят обществото. Рационалността на иновацията води до ирационални мисли и поведение. Фестивалът Shapeshift прави опит да разкрие пълния творчески потенциал на технологичното време и да насочи представата на обществото към света и изкуството на бъдещето, към градовете на виртуалната епоха и към потенциала, който притежаваме.

Програмата на фестивала е изградена с участието на редица международни гости, съобщава Русенов. В НАТФИЗ френски артисти ще представят експозиция от образи и инсталации, създадени чрез иновации в дигиталното изкуство и изкуствен интелект.

Лекция в аулата на Академията ще проведе латиноамериканското архитектурно дуо Мартин Алварес и Ребека Естрада. Архитектите, които се занимават с изчислителен дизайн, ще представят своята визия за архитектурата на бъдещето, обвързана с екологичните изисквания на епохата.

Посетителите на фестивала ще се запознаят и с лектор от Полша, изготвящ прототипи на предмети на бъдещето. Например въпросният учен е създал домат, способен да произвежда животински клетки, заявява Русенов.  

Кой притежава облаците? Към момента редица държави разработват технология за изкуствено създаване на облаци във връзка с климатичните промени и заплахата от суша. Тези изкуствени облаци обаче представляват любопитен юридически казус, към който ще насочи вниманието ни Матию Симоне, любител на облаците, писател и адвокат.

В края на разговора Мартин Русенов отправя покана към слушателите, които искат да бъдат в крак с времето, да се потопят в наситената и вълнуваща програма на фестивала Shapeshift – от 31 май до 2 юни в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов".  

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Талантите от 41-вото издание на конкурса "Искри"

Националният конкурс "Искри" проведе своето 41-во издание. Финалът събра 40 талантливи финалисти за първи път в историята на конкурса, а церемонията се проведе в Първо студио на БНР. Безпрецедентно на първо място и със специалните награди на името на Радка Станимирова за проза си тръгна – Сава Георгиев от школа "Кастилия" Варна, и за поезия –..

публикувано на 23.06.24 в 16:42

Добрите сърца на фондация "Бистра и Галина"

Обичаната фондация "Бистра и Галина" в Русе отбелязва своята 20 годишнината през 2024 година с издаването на юбилейна книга, която разказва за многобройните благотворителни инициативи и успехите на възпитаниците на организацията през годините. Луксозното издание от 128 страници, с над 300 фотоси, е съставено от доц. Соня Алексиева, ПР експерт по..

публикувано на 23.06.24 в 08:45

Мимоза Базова – една емблема на Театър "Българска армия"

Актрисата Мимоза Базова, която е вече 46 години част от трупата на Театър "Българска армия" тази година беше удостоена с почетен "Аскеер". Тя завършва актьорско майсторство при проф. Кръстю Мирски в през 1969 г. Кариерата и започва в ДТ Перник, където дебютира в ролята на Роза в "Когато куклите не спят". Едни от най-емблематичните ѝ роли са:..

публикувано на 22.06.24 в 17:15
Снимката е илюстративна

Лято е!

В редакция "Хумор и сатира" се опитваме да реагираме адекватно на неизбежната смяна на сезоните и затова лятно време се потим и излъчваме в ефир съответния тип предавания. Тази неделя след новините в 18 часа продукцията ни ще изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от актьорите Иван..

публикувано на 21.06.24 в 18:30

Иван Янев подреди "Енигма" в село Врабево

Един от големите ни съвременни художници Иван Янев откри изложбата си, озаглавена "Енигма" в залата на читалище "Христо Ботев" в троянското село Врабево. Тя включва творби, рисувани няколко години, които изобразяват детайли от стари къщи, както и портрети на местни жители.. Иван Янев е член на Американската асоциация на акварелистите (AWS). Носител..

публикувано на 21.06.24 в 17:00