Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Деня на българската просвета и култура: "Радио ПЕН Клуб"

Литературно четене с участието на журналистите-писатели от БНР

| обновено на 24.05.24 в 16:13
4
Снимка: Яна Пункина

В Деня на светите братя Кирил и Методий празнуваме българската писменост, която ни обединява и буди гордост във всеки от нас. Усещането за единност е в основата и на специалното издание на предаването "Артефир", в което журналистите-писатели от БНР представят своето литературно творчество под мотото "Радио ПЕН Клуб".

Празничната инициатива е организирана от БНР и програма "Христо Ботев", като Второ студио на Радиото посреща над 30 гости, сред които директорът на пограмата Кин Стоянов и генералният директор на БНР Милен Митев.

В журналистиката, както и в художествената литература, словото е особено ценно. Първото литературно четене на журналистите от БНР, пишещи поезия и проза, преди 10 години организира радиожурналистът и поет Иво Тодоров – директор на дирекция "Дигитални програми". Той е водещ на днешното предаване заедно с разпознаваемия глас на "Артефир" – Дарина Маринова.


Програмата е музикално-поетична, а на пианото е Марио Ангелов, директор на дирекция "Музикална продукция и състави" на БНР. По време на литературното четене Ангелов изпълнява композиции на архитекта и композитор Димитър Ненов, създал концепцията за съставите на БНР.


В литературното четене "Радио ПЕН Клуб" участват колеги журналисти от националните програми и регионалните радиостанции на БНР в София, Пловдив, Варна, Видин, Шумен, Благоевград: Милена Димитрова, Бойко Ламбовски, Димитрина Кюркчиева, Светлана Дичева, Весел Цанков, Гергана Хрисчева, Валентин Дишев, Оля Стоянова, Стоян Терзиев, Иван Русланов, Станислава Пирчева – Ава, Петър Краевски, Виктория Топалска, Людмил Станев, Георги Гълов, Красимир Каменов, Александър Христов, Яна Добрева, Людмила Борисова, Мария Мира Христова, Зорница Гъркова.

Празничното предаване в чест на 24 май завършва с поетичен прочит на 19-годишната Божана Славкова – носител на голямата международна награда за поезия "Mili Dueli".

Поезията и прозата, родени от драматургията на живота, любовта към словото и журналистическия усет за реалността – чуйте в звуковия файл: 



Снимки: Яна Пункина, Димитрина Кюркчиева
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Поезията на Ани Илков излезе във внушителен том

Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън".  Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година.  Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..

публикувано на 06.02.25 в 15:57

Графичният роман "МАУС" излезе на български език

Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore.  "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..

публикувано на 06.02.25 в 15:14

Изкуството на документа

Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..

публикувано на 06.02.25 в 12:10

Българският културен институт в Берлин през 2025 година

"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година  – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...

публикувано на 06.02.25 в 10:53
Мила Искренова

Хореографът Мила Искренова в деня на своята 65-годишнина

С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..

публикувано на 06.02.25 в 09:40