Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Достъпна и надеждна информация с езиковата платформа БЕРОН

Снимка: beron.mon.bg

В реда от празнични майски събития беше представена електронната платформа за езикови ресурси БЕРОН, дело на екип от Секцията за съвременен български език на Института за български език при БАН.

Абревиатурата БЕРОН (български езикови ресурси онлайн) е също така израз на признанието към възрожденския просветител д-р Петър Берон, автор на знаменития Буквар с различни поучения, известен като Рибния буквар, издаден през 1824 година.

Платформата включва словник с думите от Официалния правописен речник с всички техни форми, правила за правопис и пунктуация, определения за някои по-трудни думи. Полезно допълнение към статиите е представянето на групи от думи според техния формообразувателен тип като в един и същи тип са обединени думи, които се изменят по един и същи начин и имат еднакъв брой форми в книжовния език. Този елемент може да е полезен за обучението по български език във и извън България.

Новост е озвучаването на словника отчасти с реален човешки глас за най-употребяваните думи и с помощта на изкуствен интелект за останалите 85%.

В рубриката "Въпрос на деня" се дават отговори на въпроси, поставяни във времето на службата "Езикови справки".

Платформата ще продължи да се допълва и обогатява, казват авторите ѝ. Предстои да се въведе бутон "Твоят принос" за мнения, бележки и предложения на потребителите.

Проф. Руска Станчева, ръководителка и инициаторка на проекта, и доц. Татяна Александрова, ръководителка но Секцията по съвременен български език на Института за български език, представят платформата в предаването "За думите".


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приет е Регламентът за възстановяване на природата – защо е важен

На 17 юни беше приет Регламент за възстановяване на природата – Nature restoration law . България подкрепя регламента от самото начало на обсъждането му преди 2 години. Това е първият по рода си регламент за ЕС за възстановяване на природата, а целта му е да се въведат мерки за възстановяване на поне 20% от сухоземните и морските територии..

публикувано на 28.06.24 в 17:25

Обучение по ненасилствена комуникация организира сдружение "Образователна общност – Варна"

Ненасилствената комуникация, известна още като "език на сърцето", "състрадателен език", "жирафски език" е модел на общуване, който позволява да се свързваме със себе си и с другите, разбирайки и откликвайки на емоционалните си потребности. Прилагането му в личния живот, деловите взаимоотношения и особено в сфери като образованието дава забележителни..

публикувано на 28.06.24 в 13:12
Иван Держански (вляво) и Любомир Златков

Как България стана номер едно в математическата лингвистика?

"Лингвистиката прави много мостове, между които и този компютър - човек, ние говорим за едно семейство от науки, които се развиват от няколко хиляди години, като математическата лингвистика се занимава с изучаването на езика, като част от света и действителността.  Лингвистиката е наука, която отговаря на въпроси като – как е възникнал..

публикувано на 28.06.24 в 10:54
Проф. Андрю Коутс

Проф. Андрю Коутс за изследването на слънчевата система

В Аулата на СУ "Св. Климент Охридски" се състоя научнопопулярна лекция на тема "Изследване на слънчевата система" на проф. Андрю Коутс – физик от Университетския колеж в Лондон, Великобритания. Лекцията е част от четвъртото издание на фестивала "Ало, космос! Говори България", организиран от Атлантическия клуб, Софийския университет, Българска академия..

публикувано на 28.06.24 в 09:40
Камен Тодоринчев, Мариана Борукова, Цвета Николова и Диана Банчева

Лятото на отборите от Спешъл Олимпикс, България

Преди 30 години и у нас стартира Програмата на Спешъл Олимпикс. От тогава хората с интелектуални затруднения в България имат възможност целогодишно да спортуват и да се състезават в различни спортове. Многобройни са успехите на нашите атлети от различни състезания. В началото на м. юни женският ни отбор победи отборите на Сърбия, Босна и Херцеговина..

публикувано на 27.06.24 в 12:50