Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йордан Камджалов: Изкуство, което не служи на просветата, за мен е безсмислено

Йордан Камджалов
Снимка: Академия за човека

Няколко дни след 24 май в "Нашият ден" диригентът Йордан Камджалов споделя своите възгледи за просветата, културата и образованието, като път към цялостното здраве на отделния човек и на обществото.

За втори път – на 28 септември – интердисциплинарният просветния център "Академия за човека", дело на фондация "Йордан Камджалов", ще отвори врати за всички, които се стремят към ментално, духовно и физическо възвисяване. "Изкуство, което не служи на просветата, за мен е безсмислено. А просвета, която не е осъзнала, че изкуството е централен, мощен инструмент за повдигането на човека, за възпитанието на човешката душа и изобщо за неговите ум, сърце и тяло, това е една незряла педагогика.", заявява Камджалов.

Занятията в "Академия за човека" се провеждат от изявени педагози със световен принос, казва диригентът и допълва, че предметите в Академията са свързани с цялостното развитие на човека – ментална, емоционална и физическа интелигентност – обобщени от моралната интелигентност
Камджалов вярва, че фрагментарността разболява хората, като развитието само в една област води до физически и умствен упадък. Маестрото заявява: "Здравето е нашата основна цел. На нас не ни трябва едно изучено общество, но болно. Едно истинско творческо общество, обаче болно. Или едно върхово физическо общество, но без никакви морални ценности. Трябва да боравим разумно с богатствата, които са вътре в човека."

Друг вдъхновяващ проект, който в момента Камджалов осъществява, е концерт-спектакълът "Мистерии и свобода" с участието на Софи Маринова. По думите на диригента този концерт обобщава вековната история на европейската музика и е нещо невиждано до този момент. След София спектакълът ще бъде пренесен във Варна, Пловдив и Бургас.

Камджалов съобщава, че на 9 юни предстои симфонично честване на 90-годишнината на акад. Васил Казанджиев. Учителят с огромен принос към българската култура и образовани ще бъде почетен в зала "България".

След този своеобразен поклон към миналото в средата на юни (14, 15, 16 юни) фестивалът "Стремеж" ще отправи поклон към бъдещето. Ще бъдат представени някои от най-новите български лауреати на музикалното изкуство. Камджалов обръща внимание на това, че фестивалът е бутиков и резервациите за него се осъществяват само чрез имейл. 
Целия разговор чуйте в звуковия файл: 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Узунов, Емил Янев и доц. д-р Владимир Божилов (отляво на дясно)

Разходка из космоса на чудесата

В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители   в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..

публикувано на 05.04.25 в 17:05

"Дизайн срещу съвременно изкуство" – артпотенциал без конфликт

В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA –  художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..

публикувано на 05.04.25 в 16:35

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05