Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йордан Камджалов: Изкуство, което не служи на просветата, за мен е безсмислено

Йордан Камджалов
Снимка: Академия за човека

Няколко дни след 24 май в "Нашият ден" диригентът Йордан Камджалов споделя своите възгледи за просветата, културата и образованието, като път към цялостното здраве на отделния човек и на обществото.

За втори път – на 28 септември – интердисциплинарният просветния център "Академия за човека", дело на фондация "Йордан Камджалов", ще отвори врати за всички, които се стремят към ментално, духовно и физическо възвисяване. "Изкуство, което не служи на просветата, за мен е безсмислено. А просвета, която не е осъзнала, че изкуството е централен, мощен инструмент за повдигането на човека, за възпитанието на човешката душа и изобщо за неговите ум, сърце и тяло, това е една незряла педагогика.", заявява Камджалов.

Занятията в "Академия за човека" се провеждат от изявени педагози със световен принос, казва диригентът и допълва, че предметите в Академията са свързани с цялостното развитие на човека – ментална, емоционална и физическа интелигентност – обобщени от моралната интелигентност
Камджалов вярва, че фрагментарността разболява хората, като развитието само в една област води до физически и умствен упадък. Маестрото заявява: "Здравето е нашата основна цел. На нас не ни трябва едно изучено общество, но болно. Едно истинско творческо общество, обаче болно. Или едно върхово физическо общество, но без никакви морални ценности. Трябва да боравим разумно с богатствата, които са вътре в човека."

Друг вдъхновяващ проект, който в момента Камджалов осъществява, е концерт-спектакълът "Мистерии и свобода" с участието на Софи Маринова. По думите на диригента този концерт обобщава вековната история на европейската музика и е нещо невиждано до този момент. След София спектакълът ще бъде пренесен във Варна, Пловдив и Бургас.

Камджалов съобщава, че на 9 юни предстои симфонично честване на 90-годишнината на акад. Васил Казанджиев. Учителят с огромен принос към българската култура и образовани ще бъде почетен в зала "България".

След този своеобразен поклон към миналото в средата на юни (14, 15, 16 юни) фестивалът "Стремеж" ще отправи поклон към бъдещето. Ще бъдат представени някои от най-новите български лауреати на музикалното изкуство. Камджалов обръща внимание на това, че фестивалът е бутиков и резервациите за него се осъществяват само чрез имейл. 
Целия разговор чуйте в звуковия файл: 

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Никола Вандов с първа награда за цялостен принос към българския театър

Никола Вандов е първият носител на наградата за цялостен принос към българския театър на Обществото на независимите театрални критици, което е член на Международната организация на театралните критици. Обществото присъди Годишната си награда на уважавания театровед за неговата неизменна преданост и рицарско служене на българския театър, за..

публикувано на 30.06.24 в 12:15

Белият цвят на камъка в изложбата на Иван Русев

Изложбата на Иван Русев "Бяло" в галерия "Арте"  е част от събитията по повод 70-aта годишнина на автора.  Камерната експозиция включва 11 бели каменни пластики, 20 рисунки във вътрешното пространство и няколко по-големи скулптури в откритото пространство на галерията. Обединяващото е белият цвят на камъка и мощната творческа енергия на автора...

публикувано на 30.06.24 в 08:50

Граф Дренски – безделник по душа

В книгата си "Граф Дренски – безделник по душа" Траян Антов представя коктейл от лични спомени, шеги и закачки, разкази за остров Бали и Виетнам и опити за сериозни разсъждения. На страниците се мяркат негови роднини и Румен Урумов, Елисавета Багряна, Елена Бобевска, Таню Киряков, Пламен Димитров, Дора Габе, Тома Спространов, Весел Цанков, Ники..

публикувано на 29.06.24 в 12:35
Асен Блатечки и Николай Урумов

Николай Урумов поставя "Зимните навици на зайците" в Ловеч

Драматичният театър в Ловеч между две премиери в края на сезона – в "Артефир" разказва директорката на ДТ "Борис Луканов" Биляна Петрова . "Зимните навици на зайците" е пиеса, писана от Станислав Стратиев през 1996 година и поставяна само веднъж. Николай Урумов, в качеството на режисьор и актьор, съживява този сатиричен сюжет  за "България,..

публикувано на 29.06.24 в 11:35
Автопортрет, 1983

За материалното и духовно наследство на Дечко Узунов

Казанлък е град, който освен наследството на траките и аромата на роза дамасцена може да предложи на своите гости едно пътуване в чудния свят на изобразителното изкуство. На 27 юни в Софийската градска художествена галерия се състоя лекция на тема "Дечко Узунов и неговото наследство в Казанлък". В "Артефир" д-р Пламен Петров говори за..

публикувано на 29.06.24 в 08:30