Лесно ли е да създадеш усещане за женственост, красота и вълшебство, преплетени с характера на българската природа споделят студентките по стенопис Габриела Петрова, Калина Иванова и Виктория Бакърджиева от Националната художествена академия? Основна задача пред студентите бе разработване и представяне на проекти за стенопис на част от фасадата на фабрика на водеща българска козметичната марка в град Ихтиман.
Какво е подтикнало трите студентки да изучават специалност стенопис и какво се изисква да измислиш проект в мащаб? Какъв е животът в академията и какво означава да участваш в конкурс, който реално ще реализира идеята ти разказват те в "Домът на музите".
"Това е една много интересна специалност. Лично за мен изпълнена с много изразни средства, които са много важни в изкуството, защото това е един начин по който изразяваме нашето мнение и можем да поставим доста послания за хората", твърди Калина Иванова.
И допълва, че стенописът е по-важен за публиката отколкото за артиста.
"Най-хубавото на стенописите, че е за разлика от кавалетните произведения на човек не му се налага да отиде в галерия. Той е изложен на стенописите без значение дали иска или не", казва Габриела Петрова. Тя е зае първото място в конкурса "Вълшебната градина на Билка".
Според нея за стенописите няма граници, реално ти можеш да си навсякъде в пространството.
Виктория Бакърджиева споделя, че доста се лутала докато достигне да своята декоративна композиция с цветя, която представя богатството на цветове през призмата на кръвоносната система. И колко е важна грижата на всеки за себе си. Пчелите са водещи в композицията на Калина Иванова, която се е опитала погледне през очите на медоносните насекоми. Хармонията с архитектурата да в основата на "вълшебната градина" създадена от Габриела Петрова.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
"Някой бе казал, че за да излезе една култура в света, трябва да e през вратата, а не през прозореца. А ние често излизаме през прозореца, забравяйки хола, в който живеем", казва през 1993 година режисьорът Рангел Вълчанов. В етапа на живота, от който сме част в момента, е много хубаво да си припомняме думите, които наистина имат значение. Въобще е..
В епизод 569 "Трамвай по желание" сглобява пълната картина на творческо-житейския тандем Дарина Янева - Андрей Янев. В разгара на лятото радиозрителите ни се запознаха с известния художник Андрей Янев. Тогава стана ясно, че връзката със съпругата му Дарина е повече от съдбовна – в някои отношения дори мистична. За да сглобим цялостната картина на..
Безспорно – една от основните задачи на съвременното изкуство е да реагира на актуалните социални и политически проблеми на деня. Но задълбоченото занимаване с тези теми неминуемо води до засилено чувство на тревожност, несигурност и безнадеждност. Именно тези усещания сякаш доминират световната арт сцена през последните години. В предаването се..
"Мисия Филоктет. Последният оцелял" по мотиви от Мюлер, Софокъл, Омир и авторски текстове е новият спектакъл на Театър ЗОНГ . Неговата премиера предстои на 23 декември от 19 ч. в кино-театър "Освобождение" (до Централна гара). Това е третото представление на театралния екип след "Животът е сън" (две награди ИКАР и три международни..
Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..
"Крадецът на праскови" е нова българска опера по едноименната повест на Емилиян Станев, чиято втора премиера предстои утре (21 декември) от 19 ч. в..
"Обадете се по-късно – в кома съм" е премиерен спектакъл в Сатиричния театър "Алеко Константинов" по пиесата на Жан Пиер Мартинез "Критично..
В съботната оперна вечер честитим 90-годишният юбилей на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Покорила всички големи оперни сцени, оставила е траен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg