Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Биоразнообразието в Бургас и хората от града

Радостина Ценова: Основна задача е да се намери балансът между стопанската дейност, човешките интереси и биоразнообразието

Атанасовско езеро
Снимка: biodiversity.bg

Знанието може да се развива цял живот. Българската фондация "Биоразнообразие" насърчава гражданската наука чрез поредица от инициативи. Радостина Ценова – представител на фондацията, разказва в "Нашият ден" за новите кампании, свързани с опознаването и опазването на биоразнообразието в Бургас.

Радостина Ценова

Бургас е разположен на три езера и едно море. С пролетта се събужда природата, а през летния сезон морският град привлича множество посетители. За да засили туристическия интерес в различни направления, Община Бургас организира тематични уикенди. Фондация "Биоразнообразие" е партньор в "Зеления уикенд", изтъква Ценова. В средата на май се е състояло поредното такова събитие, в което хора от всякакви възрасти са се включили в интересни инициативи сред природата.

Ценова разказва за проекта "Атанасовско езеро: Лагуната на живота", финансиран от програма LIFE на Европейската комисия в партньорство с "Черноморски солници", Българското дружество за защита на птиците и организацията "Заедно 2011".

По думите на Ценова фондация "Биоразнообразие" работи в полза на Атанасовското езеро още от 1994 година, когато са направени първите по-сериозни научни проучвания, свързани с плана за управление на резервата. През годините неправителствената организация е изпълнявала консервационни дейности в защитената местност. След превръщането на прилежащите села в квартали на Бургас Атанасовското езеро вече е градски природен обект. Това, от една страна, предоставя нови възможности, а от друга – представлява голямо предизвикателство. "Основна задача е да се намери балансът между стопанската дейност, човешките интереси и биоразнообразието", заявява Ценова.

Езерата Мандра и Вая край Бургас са сладководни, но със солени участъци. Според Ценова тези природни дадености не се използват като потенциал, а биха могли да са място за контакт с природата и отдих.  

Необходимо е хората да търсят по-осъзнат контакт с природата, затова фондация "Биоразнообразие" поставя акцент върху гражданската наука, като организира градски експедиции. По време на тези събития участниците научават различни интересни факти за природната среда, запознават се с научната екипировка и различните изследователски занимания.  

Следващата експедиция "Градски изследователи" ще се състои на 13 юни в бургаския парк "Света Троица". Ценова отправя покана към всички желаещи да се включат в събитието.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деян, Луиза, Цветана Сапова и Карина

Тийнейджърът в мен: Цветана Сапова

Наш гост е един млад човек, който спокойно можем да наречем инфлуенсър. Тя работи  като водеща в БГ Радио. В профила си в социалните мрежи не се притеснява да споделя за личните си проблеми с хранителните разстройства, като превръща споделеното в мисия да помага и да дава кураж на други тийнейджъри, които не знаят къде да потърсят помощ. Тя знае, че..

публикувано на 19.05.25 в 12:39

Централната минерална баня в София ще заработи като градски термален център

На 13 май Централната минерална баня в София навърши 112 години. Сградата, която е построена по проект на архитектите Фридрих Грюнангер и Петко Момчилов, функционира в продължение на 73 години като баня, след което през 1986 година е затворена поради амортизация. Чак през 2015 година част от Централната минерална баня е реставрирана и открита като..

публикувано на 19.05.25 в 11:10

Ина Вълканова: Почвите в индустриалните паркове не са мъртви

В поредицата "Говорят зелените новатори на България" Ина Вълканова от организацията "Градоскоп" разказва за иновативната инициатива "РЕГЕНЕРАЦИЯ", чиято цел е възстановяването на нарушеното биоразнообразие в индустриалните зони и създаването на по-здравословна, устойчива среда за живот, работа и бизнес. Зелените новатори на България:..

обновено на 19.05.25 в 10:42
Никола Тулечки

Трябва да се внимава по какъв начин навлиза изкуственият интелект в редакциите

За какво трябва да внимават журналистите, когато изкуственият интелект нахлуе в редакциите, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" на предаването "Мрежата" Никола Тулечки , лингвист, експерт по данни в "Онтотекст" и един от основателите на Сдружение "Данни за Добро". Положителните или от опасните страни "Първо, кризата в медиите започна..

публикувано на 19.05.25 в 09:32

Очиндолски чудеса

Огнян Петров е родом от врачанското село Очиндол, но ако го попитате, ще каже, че е родом от Балкана. Той е животновъд, общественик и икономист и с всяка своя дейност от години се стреми да е полезен на обществото. Той е онези хора, мислещи в перспектива и мащаб за Врачанския край, Искърското дефиле, историята, традициите, културата и..

публикувано на 18.05.25 в 11:17