Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Хоро край лазурния бряг" Бургас 2024: Девето национално издание

За всички приятели и любители на българския фолклор, фестивалът "Хоро край лазурния бряг" се завръща за деветото си национално издание в Бургас през 2024 година. Тази година събитието ще се проведе на 8 юни (събота) на площад "Тройката". Началото на фестивала ще бъде поставено в 16:00 ч. с дефиле на 22 фолклорни състава, което ще премине от пл. "Атанас Сиреков" по ул. "Александровска" до пл. "Тройката".

В 16:30 ч. ще се състои официалното откриване и концертната част на пл. "Тройката". Над 550 участници от двадесет и един фолклорни клуба от цялата страна, включително от Пловдив, Чирпан, Поморие, Айтос, Българово, с. Равнец и град Бургас, ще покажат своя талант и темперамент пред бургаската публика.

Фестивалът няма конкурсен характер и е без такса за участие, което го прави достъпен за всички любителски школи и клубове по интереси, занимаващи се с български фолклор. Събитието е изключително атрактивно и за чуждестранните туристи в града, които имат възможност да се насладят на живо на майсторските изпълнения на клубове от цялата страна.

Организаторът на фестивала, Бойчо Янев, сподели в ефира на изнесеното студио на БНР: "Проектът е създаден преди девет години от мен. През тези девет издания той набра голяма скорост и се превърна в един традиционен за града празник, който събира хиляди почитатели на фолклора от цялата страна."

Чуйте повече в звуковия файл.

По публикацията работи: Зоя Димитрова
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Митев

Владимир Митев за ситуацията в Близкия изток

Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..

публикувано на 28.07.25 в 15:25

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05