Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приятелството – смисъл и спасение

Във време на войни, социални катаклизми и природни бедствия най-ясно проличава красотата на човешкия дух. Наред с най-грозното,  като лотус от тинята просияват любовта, честта, достойнството и тяхната рожба – толерантността. Примерите за това в човешката история са много. И хубаво е, че има памет за тях и че има кой да я поддържа жива. 

Това от 11 години насам прави и екипът на Центъра за еврейско-българско сътрудничество АЛЕФ в Бургас. Преди 11 години Центърът издигна като знаме библейската мъдрост "Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена" и я сложи като име на международен литературен ученически конкурс. После на основата на този конкурс се създаде и Международния литературен младежки фестивал "Приятелството – смисъл и спасение". Почти от самото начало програма "Христо Ботев" отразява широко този конкурс.

Алберта Алкалай
В предаването "Познати и непознати" ви срещаме с участниците – и ученици, и жури, и организатори. Направихме го и тази година. За съжаление екипът на предаването не можа да присъства на място, но пък остана верен на каузата и разказа за Приятелството, за Смисъла и Спасението – не само в контекста на историята, но и като проява и действие днес. Разказът за събитието и значението му започна с Алберта Алкалай, председател на АЛЕФ.

Кметът на Бургас Димитър Николов и Йоана Стоянова – победител в категория „Български участници“
Сред най-добрите от най-добрите участници от България в конкурса се отличи десетокласничката Йоана Стоянова, ученичката от АЕГ "Гео Милев" в гр. Бургас. "Винаги много интересна ми е била темата за Холокоста и събитията от Втората световна война. Според мен има три стъпки, с които се учим от грешките от 2СВ и Холокоста. Първата е да признаем грешките, да не ги отричаме. В днешно време все още има хора, които отричат тези събития – казва Йоана и продължава "Като не признаваме тези събития, няма как да не ги допуснем отново. Изключително важно е за младите хора да има приемане и подкрепа, за да направим промяна" Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Румен Леонидов
От самото начало член на журито, оценяващо творбите на участниците, е известният поет, писател, преводач и издател Румен Леонидов. "Този литературен конкурс е всъщност литературно-исторически. За да пишат по темата за Холокоста и за спасяването на българските евреи, учениците трябва да прочетат всичко. Тяхната култура – политическа, литературна и художествена се разширява до области, до които повечето ученици не стигат ... Всичко това надмина личните ми очаквания и ме прави оптимист". Още за впечатленията на Румен Леонидов от тазгодишния конкурс и не само, чуйте в звуковия файл.


Снимки: Център за еврейско-българско сътрудничество "Алеф"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Синя шапка = лъжа. Разбираме ли езика на тийнейджърите

OMG, NP, BFF, BTW… Ако имате у дома тийнейджър или работите с деца в тази възраст може и да знаете какво означават тези съкращения, но за останалите речта на младите е загадка, "езикът" на младите – в прекия и в преносния смисъл - е загадка. Дали го разбираме – едва ли твърде добре, дори да полагаме усилия. Как тогава да общуваме с тях, да им..

публикувано на 05.05.25 в 17:27
доц. Светослав Димов

Доц. Светослав Димов: Без генното инженерство няма да оцелеем

"Ние не си даваме сметка, че всички ферментирали храни са пробиотици и в миналото те са играели именно тази роля. В България на няколко места се произвеждат нетрадиционни сирена. Освен белтъците и захарите в млечните продукти, ние консумираме и голямо количество бактерии, които способстват за тяхното зреене и ферментация. Една немалка част от тези..

публикувано на 05.05.25 в 10:10

Мароканските влакове са редовни, евтини и удобни

В миналото издание на "Покана за пътуване" художничката Петя Илиева разказа за най-луксозния и най-бедняшкия от мароканските хамами, които е посетила, но спомена, че от Рабат до Казабланка е отишла с влак. Сигурно и във вашето съзнание  изниква картина как по покривите на вагоните като в Азия се возят хора, а между два коловоза се предават торби,..

публикувано на 04.05.25 в 13:15
Юлияна Атанасова

Нетуберкулозните микобактерии са навсякъде около нас, но учените ги откриват и лекуват

Юлияна Атанасова е биолог и главен асистент в Националния център по заразни и паразитни болести. Тя, заедно със свои колеги, работи по проект за откриването на нетуберкулозни микобактерии в пещерен биофилм и карстови води в България. "След като приключим проекта, очакваме да продължим с идентифицирането на нетуберкулозните микобактерии, но..

публикувано на 02.05.25 в 18:00
Килимът

В Антигуа "постилат" килими от цветя и пясък

Кореспондентът на "Покана за пътуване" в Испания Бойка Велинова този път ни отвежда чак до Южна Америка, за да ни разкаже как празнуват Великден в Гватемала и Бразилия. Тя не умее да стои в зоната на комфорта и да обуздава любопитството си към живота, затова си причинява дълги пътешествия из целия свят, които след това споделя с удоволствие. Посетила..

публикувано на 01.05.25 в 17:28