В епизод 547 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад драматург и поет Васил Балев.
Повод за това пътешествие е постановката на неговата пиеса "Свлачище", която предизвика сериозен интерес и полемики сред театрали и публика. Всъщност драмата е отличена с номинация за "Икар" още през 2021 г. Но първата постановка в "Сфумато" е през тази година и е дело на режисьора Григор Антонов, сценографията – на корифея Светослав Кокалов, костюмите са на Петя Стойкова, а музиката – на Христо Намлиев. Пиесата пресъздава в стилистиката на абсурда вечния танц на единство и противоборство между Мъжа и Жената, затворени в рутината на монотонното всекидневие.
Васко е завършил Антропология и Българска филология в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работи като редактор във вестниците "Труд" и "Преса". В Народния театър "Иван Вазов" се проявява като драматург и библиотекар.
В основата си младият автор е поет. "Поет по природа, Балев е от онова ново поколение, което не разчита сляпо на инстинктите си, а задълбочено и търпеливо работи над себе, чете, премисля, съизмерва се със света наоколо, за да се добере до прозренията на безсмъртното поетично братство и намери своето място в него". Така характеризира младия поет взискателният литератор Георги Борисов за стихосбирката на Васко Балев "Злак".
А самият Стефан Цанев добавя: "Най-после един наистина млад 25 (а не 45) годишен поет, връстник на демокрацията, незаразен с робство и предостатъчно талантлив, за да има нужда да псува, за да бъде забелязан. Напротив, стъписва ни със своята спокойна самоувереност."
Как изглежда Васил Балев днес, на 39 години? Това ще видят нашите радиозрители в епизод 547 на "Трамвай по желание".
Снимка – БНР
Френският институт в България започва честванията на 120-годишнината от рождението на писателя-нобелист Елиас Канети с едно мащабно събитие на 12, 13 и 14 май . В София (12 и 13 май) и Русе (14 май) – родното място на семейство Канети на брега на Дунав – културната институция ще отдаде почит на тримата братя от еврейската фамилия, родени в България в..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със студенти от Нов български университет. Темата на творческата среща е "Европа в хватката на смъртните грехове – война, негодувание, безразличие". Световноизвестният италиански художник ще..
В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..
В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..
В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със..
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял..
В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg