Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бележки по един разпад

Васил Балев (вдясно) и Емил Янев
Снимка: БНР

В епизод 547 "Трамвай по желание" среща своята публика с талантливия млад драматург и поет Васил Балев.

Повод за това пътешествие е постановката на неговата пиеса "Свлачище", която предизвика сериозен интерес и полемики сред театрали и публика. Всъщност драмата е отличена с номинация за "Икар" още през 2021 г. Но първата постановка в "Сфумато" е през тази година и е дело на режисьора Григор Антонов, сценографията – на корифея Светослав Кокалов, костюмите са на Петя Стойкова, а музиката – на Христо Намлиев. Пиесата пресъздава в стилистиката на абсурда вечния танц на единство и противоборство между Мъжа и Жената, затворени в рутината на монотонното всекидневие.

Васко е завършил Антропология и Българска филология в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Работи като редактор във вестниците "Труд" и "Преса". В Народния театър "Иван Вазов" се проявява като драматург и библиотекар.

В основата си младият автор е поет. "Поет по природа, Балев е от онова ново поколение, което не разчита сляпо на инстинктите си, а задълбочено и търпеливо работи над себе, чете, премисля, съизмерва се със света наоколо, за да се добере до прозренията на безсмъртното поетично братство и намери своето място в него". Така характеризира младия поет взискателният литератор Георги Борисов за стихосбирката на Васко Балев "Злак". 

А самият Стефан Цанев добавя: "Най-после един наистина млад 25 (а не 45) годишен поет, връстник на демокрацията, незаразен с робство и предостатъчно талантлив, за да има нужда да псува, за да бъде забелязан. Напротив, стъписва ни със своята спокойна самоувереност."

Как изглежда Васил Балев днес, на 39 години? Това ще видят нашите радиозрители в епизод 547 на "Трамвай по желание".

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41