Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Благой Узунов:

Водорасловото разнообразие в България досега е слабо проучено

Доц. Благой Узунов
Снимка: БНР

Доц. д-р Благой Ангелов Узунов завършва висшето си образование в Софийския университет "Св. Климент Охридски" – специалност "Биология“ и специализация по алгология и микология през 2005 г. Научноизследователската дейност на доц. Благой Узунов включва таксономични изследвания и проучване на разпространението, биоразнообразието и екологията на водорасли и гъби в различни райони на страната, участва в колективи по разработването на над 30 изследователски проекта, от които 5 с международно участие.

Включва се в 21-вата Национална антарктическа експедиция (2013) и пребивава на Руската антарктическа база "Белингхаузен" на о-в Кинг Джордж и на Аржентинската антарктическа база "Десепсион" на о-в Дисепшън. Доц. Благой Ангелов Узунов има и богата административна дейност – куратор на ACUS колекцията за аеротерестриални водорасли на СУ от 2010 г.

"Интересът към водораслите запали у мен моята преподавателка от студентските години проф. Мая Стойнова. Преди 20 години завърших Биологическия факултет и оттогава се занимавам с тях", споделя в предаването "Следобед за любопитните" доц. Блатгой Узунов. "Водораслите, – допълва той, – включват много разнообразни видове, сред които са и по-известните като синьо-зелени водорасли, които добиха популярност със своя отровен цъфтеж. В природата водораслите са над 100 000 вида и са много интересни за изследвания и изучаване. В България от цялото водораслово разнообразие до момента са известни 6-7000 хиляди вида, но то е слабо проучено и учените са сигурни, че видовете са много повече.

За разнообразието на водораслите и гъбите в България, както и за колекцията, която може да бъде разгледана в Биологическия факултет, разговаря Ани Костова с доц. Узунов в предаването "Следобед за любопитните".

Целия разговор от предаването "Следобед за любопитните" на Ани Костова с доц. Благой Узунов,  можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – БНР

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р Кузман Гиров

Консилиум "Лято 2024"

Под това мото дискутирахме с различни специалисти в последното юнско издание "За здравето". Първият ни гост бе съдовият хирург от ВМА проф. Кузман Гиров. Той подчерта особеностите на съдовата болест и факта, че човек е на толкова години, на колкото са неговите кръвоносни съдове. "Вените не "обичат" жегата, а артериите – студа" – подчерта проф. Гиров,..

публикувано на 02.07.24 в 08:50

Дрехите, които се доближават до природата

В предаването "Домът на музите" разговора е за мода или по-точно за дизайнерската марка за дрехи Minoar , създадена от младите творци Теодора Спасова и Йоан Гълъбов. Преди около 10 години двамата създават нещо ново и много различно, от това, което сме свикнали да виждаме по световните дефилета и в модните магазини у нас, и в чужбина. В основата на..

публикувано на 01.07.24 в 15:06

Проф. Сергей Герджиков: Две седмици в Мексико са недостатъчни

Проф. Сергей Герджиков е претворил в книгата "Мексико – 1001 чудеса на света" пътешествието си из Мезоамерика. Мексико винаги е любопитна тема, особено с вещ в антропологията и във философията на науката човек като проф. Герджиков. Изследванията му са залегнали в близо 150 научни труда. Пътешествието му е започнало от столицата Мексико сити – град с..

публикувано на 01.07.24 в 08:05
Гьобекли тепе – археологическият обект е отворен за посещения преди 7 години

Гьобекли тепе – един от най-интересните археологически обекти в Турция

Гьобекли тепе е един от най-новите и най-интересните археологически обекти в Република Турция, където въпросите все още са повече от отговорите, които учените могат да дадат. Гьобекли тепе или Кореместият хълм, както се превежда буквално от турски език, днес е един от най-важните археологически обекти в света. Учените го определят като най-старото..

публикувано на 29.06.24 в 16:25

В Института по полимери към БАН стимулират младите учени

"Тази година проведохме 15-ата научна сесия за млади учени, която е под надслов "Младите учени в света на полимерите", като всичко е започнало по един проект, но с годините са намерени средства и по инициатива на "Института по полимери" към БАН, тази постерна сесия получава своето развитие с цел стимулиране на младите учени", съобщава в..

публикувано на 29.06.24 в 10:05