Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Руси Чанев представя на българчетата по света "Под игото"

4
Руси Чанев
Снимка: БТА

Това е мащабно начинание, в което си партнират Българското национално радио в лицето на Радиотеатъра на програма "Христо Ботев“, издателство "Изток-Запад“ и Асоциацията на българските училища в чужбина.

Аудиоверсията е записана в Българското национално радио и ще може да се проследи и в "Радиоколекция“ на програма "Христо Ботев“ от 1 юли, в минутите след полунощ.

"Бях предизвикан от реакциите на родители на деца в чужбина за четива на техните деца, които да са свързани с възприятието на българската класика. – казва Руси Чанев – Нещата, които четат в оригинал, са трудни за разбиране днес, битът и понятията на хората не са същите, както отпреди стотина години. Беше нужно по някакъв начин да се изяснява смисълът. Исках да дам на децата една по-събрана, по-стегната емоционално и изчистена сюжетна история. Ползвал съм както романа, така и пиесата "Под игото“.

София СокероваИзданието, което предстои да бъде отпечатано, е илюстрирано от деца от Художествената гимназия в София. "За да са ориентират в бита, атмосферата, местата, сезоните и реквизита им показвахме сериала "Под игото“, заснет от БНТ“ – разказва Руси Чанев.

Според Митко Новков, главен драматург на програма "Христо Ботев“, е много важно да бъдат подкрепяни подобни проекти:

“Ние сме призвани да правим така, че българската култура да достига до широк кръг ползватели и в същото време да създаваме културни продукти. В едни много напреднали страни такива адаптирани издания се правят и не предизвикват национална драма. Могъщ актьор като Руси Чанев си даде сметка, че "Под игото“ трябва да стигне и до нашите сънародници в чужбина и да бъде възприето по адекватен начин."

Редакторът на изданието, писателят и журналист Деян Енев добави, че делото на Руси Чанев трябва да се открои:

“Аз съм свидетел през тези седем-осем години на всичко, което се направи. Като артист, той улавя нещо, което е драматично. Съвременната младеж е загубила базови читателски навици. Това, което прави той, е да хвърли спасителен мост към тази книга, да  очисти пътеката към вратата, която е "Под игото“ за българската литература."

Актьорът и режисьор на звуковия вариант на адаптацията Валентин Ганев казва, че "Руси Чанев, като изпълнител на практическо ниво, най-добре знае къде се губи зрителското внимание, къде се прекъсва връзката между сцената и аудиторията и колко е пагубно това за едно представление. Така че фактът, че той се е заел с такъв колосален труд, е много важен. Това е притегателен магнит, който да запали интереса към "Под игото“ като към една ярка, приключенска и много увлекателна книга."

Чуйте Руси Чанев, Деян Енев, Митко Новков и Валентин Ганев в "Какво се случва".

Снимка – БТА и галерия "Дебют"

Ученици на НУИИ "Илия Петров" през последните две години работиха по илюстриране на романа "Под игото" на Иван Вазов, инициирано от актьора Руси Чанев и под ръководството на преподавателката им Александра Димитрова.

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05

В сърцето на авторския театър

Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..

публикувано на 20.11.24 в 17:50

Небостъргачи, баби и още нещо

Една от структуроопределящите рубрика в "Голямата къща на смешните хора" е "Животът ни като виц".  Този път повод за виц е появилата се за пореден път вест, че грандиозен комплекс от 50-метрови небостъргачи ще се строи на площ от 50 декара край булевард "Черни връх". Причината вестта, че и във Варна се канят да изсекат 5 декара горичка в местността..

публикувано на 20.11.24 в 17:20