Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Цочо Бояджиев: Всяко отделно занимание е почивка от предходното

проф. Цочо Бояджиев
Снимка: изд. ДА

Гост в "Нашият ден" е проф. Цочо Бояджиев – един от водещите български учени хуманитаристи, основоположник на философската медиевистика в България, поет, преводач на философия и поезия и фотограф. 

Всяко отделно занимание е почивка от предходното, определя проф. Бояджиев.

Професорът, който дълго време е преподавал история на античната и средновековна философия в Софийския университет "Св. Климент Охридски", твърди, че в историята всякога се повтаря снизхождението на старото поколение към младите хора – самият той се опитва да не изпада в такова състояние.

След като започва да пише поезия през 70-те, проф. Бояджиев решава да се оттегли от това занимание. Следва задълбочена научна дейност, съпътствана от 25-годишна поетична абстиненция. Проф. Бояджиев разказва, че съвсем случайно надеждата и вдъхновението му за поезия се завръщат със стихотворението "Вечерен тромпет" на Борис Христов.

В периода 2000-2023 година проф. Бояджиев издава много поетични книги, сред които "Пастир на думи", "Прозорец на север", "Книга на ирониите и опрощенията", "Обратното на слънчогледа", "Апотеоз на меланхолията" и "Ще произнасям само гласните".

И преводът на философски трудове, и този на поезия трябва да звучи, казва проф. Бояджиев. Той споделя, че една от юношеските му слабости е била екзистенциалната философия на Хайдегер, затова години по-късно решава да направи такъв превод, който да бъде по-лек и разбираем за страничния читател.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бохемският разцвет на Варна

"Бохемските места на соца. Варна" е третото поред изследване на Мариана Първанова, посветено на бохемската история на социализма. С разкрепостяването на социализма в края на 70 и началото на 80 години на ХХ век настъпва кулминацията на артистичните изяви в морската ни столица. "Във Варна си дават среща артисти на много високо ниво, създава се..

публикувано на 11.12.24 в 12:25
Мартин Колев

"Рижият котарак" – фантастичното и реалното вървят ръка за ръка

Мартин Колев е автор на сборниците с разкази "Кучето на терасата" (2009) и "Микро" (2016), както и на тетралогията "Софийски магьосници". Поредицата "Софийски магьосници" възражда в България литературния жанр градско фентъзи и се превръща в бестселър. През 2017 година е отличен с наградата за къс разказ "Рашко Сугарев" за разказа "Черни квадрати"..

публикувано на 11.12.24 в 08:30

"Господин Азнавур" – филм за живота на френската звезда

Филмът "Господин Азнавур" проследява живота на Шарл Азнавур от първите му стъпки на музикалната сцена през 50-те години на миналия век до световната му слава. Той пресъздава стремежа към признание на един целеустремен творец, като подчертава уникалната му способност да улавя същността на парижкия живот в песните си.  Всяка песен обрисува отделна..

публикувано на 11.12.24 в 08:05

Пренаписани думи от мъдри притчи

Самостоятелна изложба живопис под този наслов откри на рождения си ден 9 декември художничката Златка Пентова.  Изложбата е подредена в галерията за съвременно абстрактно изкуство A cube contemporary до 11 януари 2025 г. Златка Декова-Пентова завършва Художествената гимназия в София и Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" –..

публикувано на 10.12.24 в 18:15

"Корона от превратности" – мемоарна книга на Владко Панайотов

В новата си книга Владко Панайотов поднася на читателя една своеобразна "Корона от превратности". Собственият му житейски опит е низ от странни, случайни, но и предизвикани събития, в които той е ту главен участник, ту наблюдател. Владко Панайотов отваря прозореца към една отминала епоха. "Тази книга е еклектична като структура, но хармонична като..

публикувано на 10.12.24 в 17:10