Как от дистанцията на времето един съвременен дизайнер създава нови плакати за стари испански филми, оставили следа в киното – разговор в "Нашият ден" с дизайнера Ерина Боянова за авторската ѝ изложба "Кино Испания: плакати за филми с награди".
Домакин на изложбата "Кино Испания: плакати за филми и награди" е Институт Сервантес – София. Серията от седем нови плаката на емблематични испански филми от 50-те години до днес е естествено продължение на проекта "Мода Испания", разказва Боянова. Изложбата следва същата хронологична рамка и по сходен начин изследва взаимоотношенията и ключовите моменти в развитието на испанската култура.
Отправна точка на изложбата е филмът от 1956 година "Главната улица" (Calle Mayor) на режисьора Хуан Антонио Бардем. По думите на Боянова историческият контекст в Испания има своя линия на развитие, която се отразява в културата и обществото. Седемте избрани филма разкриват тези взаимоотношения през различните десетилетия.
Избраните филми са отличени с филмови награди – това е едновременно логична рамка и иронична гледна точка в изложбата, споделя Боянова. Художничката изброява заглавията, които е подбрала в проекта: Calle Mayor (1956 г.) реж. Хуан Антонио Бардем, El verdugo (1963 г.) реж Луис Гарсия Берланга, Ese oscuro objeto del deseo (1977 г.) реж. Луис Бунюел, Volver a empezar (1982 г.) реж. Хосе Луис Гарсия, Abre los ojos (1997 г.) реж. Алехандро Аменабар, Volver (2006 г.) реж. Педро Алмодовар, La novia (2015 г.) реж. Паула Ортис Алварес.
Изложбата "Кино Испания: плакати за филми с награди" се открива на 19 юни от 19 ч. в Институт Сервантес и може да бъде видяна до 19 юли.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Носителят на "Оскар" Матю Макконъхи предлага своя детска книга с напътствия и житейски уроци, наречена "Само защото". Актьорът е известен не само с ролите си, но и с работата си в своята фондация "Просто продължавай да живееш", която цели подпомагането на младежи. "Детските стихове са много леки на пръв поглед, като песен, римувани, но в тях се..
"Белият куб" е кураторски проект на Христо Калоянов. Терминът "Белият куб" идва от есето на Брайън О’Дохърти Inside the White Cube: The Ideology of the Gallery Space от 1976 година. Основните характеристики са бели стени, които символизират чистота, без прозорци в контролирана среда. Проектът на Калоянов разглежда темите за появата, развитието и..
Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители". Експозицията представя над 150 фотографии и разкрива впечатляващия път на Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в "Ковънт Гардън", "Ла Скала", "Метрополитън опера" и други престижни..
Седмицата на италианската култура в Балчик ще се състои за осми път. Началото на 21 юли дава изложбата "Персонажите на Пучини – живо вдъхновение". Тя представлява колекция от творби живопис на участниците в предишното издание на форума. Може да се разгледа в Каменната зала на Културния център "Двореца". Вечерта на 21 юли ще се състои концерт на..
В "Тийн Тайм" отбелязваме 21 години от кончината на Радой Ралин. Истинското име на поета, сатирик, дисидент, известен с творчество, защитаващо свободата на словото, е Димитър Стоянов. Сатиричните творби на Ралин се радват на изключителна популярност, защото съумяват да бъдат справедливи , предусещайки взривоопасните зони в социалното пространство...
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg