Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шесто издание на конкурса "Слави Шкаров" в Русе

Снимка: ФС на конкурса

Oт 18 до 22 юни Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе е домакин на Националния конкурс за млад театрален режисьор "Слави Шкаров".

Конкурсът носи името на един от най-талантливите ни театрални режисьори на ХХ век – Слави Шкаров, творил на русенска сцена повече от 20 години.

За втори път конкурсът се провежда в новия формат, въведен миналата година. Според този регламент от участниците не се изисква да кандидатстват с готово, завършено представление, а само да представят своите концепции за бъдещ спектакъл върху зададената тема. Тази година темата на конкурса е "Илюзии".

За финално участие селекционерът избира трима режисьори, които разработват идеите си по време на конкурса.

Селекционер на тазгодишното издание е театроведът Ина Шкарова, дъщеря на Слави Шкаров.

Сред общо 11 кандидатури тя е избрала трима финалисти, на които е предоставена възможност да разработят ателиета с актьори от трупата на Русенския театър в продължение на петте дни до 22 юни. В края на ателиетата всеки от режисьорите ще представи своята "работа в процес" в откъс до 30 минути.

Според статута победителят в конкурса ще получи възможност да доразвие показа и да го превърне в спектакъл в Драматичния театър "Сава Огнянов" през творческия сезон 2024/2025 година.

Финалистите в тазгодишното издание са:

Бюрхан Керим – проект "През пустинния град" от Кинш ел Сар (по "Арабската нощ" от Роланд Шимелпфениг)

Деян Ангелов (Република Северна Македония) – проект "Излезе ангел от мъглата" от Пьотр Гладилин

Михаил Цанков – проект "Иванов" от Антон П. Чехов.

На 22 юни тримата финалисти ще представят пред публика готовите откъси от своите творчески ателиета с актьорите и същата вечер ще бъде обявен и победителят в конкурса. Входът е свободен.

Журито, което ще определи тазгодишния носител на наградата, е в състав: Аглика Стефанова-Олтеан, Клаудиу Гроза (Румъния) и Ивайло Ненов.

За трета година фондация "Косьо Станев" ще присъди своята награда за актьорско постижение.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Узунов, Емил Янев и доц. д-р Владимир Божилов (отляво на дясно)

Разходка из космоса на чудесата

В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители   в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..

публикувано на 05.04.25 в 17:05

"Дизайн срещу съвременно изкуство" – артпотенциал без конфликт

В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA –  художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..

публикувано на 05.04.25 в 16:35

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05