Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Представленията, които ни създадоха" с Петринел Гочев

Режисьорът ще представи своя прочит на "Ромео и Жулиета" в рамките на образователната поредица срещи на 20 юни в Yalta Art Room

Петринел Гочев, режисьорът художник или художникът режисьор, който умее да "рисува" еднакво добре както на платното, така и на сцената, е четвъртият гост в образователната поредица срещи "Представленията, които ни създадоха" на Yalta Art Room.

След дискусиите с Явор Гърдев, Теди Москов и Александър Морфов, сега и той ще навлезе в дълбочината на един своите спектакли – "Ромео и Жулиета". Представлението е оставило ярък отпечатък в съвременната история на Габровския драматичен театър, а разговорът за него ще бъде на 20 юни от 19.30 ч. в Yalta Art Room с вход свободен.

В "Какво се случва" Петринел Гочев заговори за интерпретациите на Шекспир и разбиването на клишетата за трагичната любовна история, която неведнъж ни е вълнувала.

Работата си по спектакъла режисьорът започва, след като кара 14-годишната си дъщеря да му прочете пиесата в оригинал. Тогава той за първи път чува една друга история, различна от добре познатата, в превод на Валери Петров.

"Същите факти, същите герои, но имаше нещо различно", казва той. Тъкмо това го провокира и да погледне текста от друг ъгъл, да започват своеобразните открития в сюжета.

Петринел Гочев е убеден, че с екипа на представлението са стъпили на много вярна следа и поема риска и предизвикателството да покаже тази до болка позната история по различен начин на българската и световна театрална сцена.

Обявен от критиката като "спектакъл-събитие" "Ромео и Жулиета" има своята премиера през май 2013 година в ДТ "Рачо Стоянов“ - Габрово. Преводът е на Мария Змийчарова, а ролите са поверени на актьорите Гергана Змийчарова, която получава "Аскеер" за дебют за превъплъщението си в Жулиета, Димо Димов (Ромео), Елизабет Попова, Мирослав Симеонов, Надежда Петкова, която има "Аскеер" за поддържаща си роля на дойката, Николай Бързаков, Петко Петков, Силвия Чобанова и Светослав Славчев.

Сценографията и костюмите са дело на Юлиана Войкова-Найман, чиито хрумки и решения за спектакъла също ѝ носят "Аскеер“. Композитор е Димитър Пенчев (Канада), верен партньор на Петринел Гочев в създаването на постановки.

Отзивите за "Ромео и Жулиета" са разнопосочни. Някои са трудно смилаеми, а други – повече от положителни. Все пак спектакълът е отличен с "Аскеер" за най-добро представление. И макар Петринел Гочев да смята наградите за спорни понякога, той е на мнение, че те са важна оценка за работата на творците.

Цялото интервю с режисьора чуйте в звуковия файл.

Снимки – Yalta Art Room

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва Дамски пленер "Говедарци" 2024

"Тази година, както всяка година от 26 години, се събираме художнички в село Говедарци по време на сенокоса", обяви в ефира на предаването "Следобед за любопитните“ организаторът на дамския пленер Йова Чолакова Гочева.  От 27 септември до 6 октомври в галерия "Прегърни ме", допълва тя, ще представим 40 свои платна, нарисувани по време на престоя в..

публикувано на 27.09.24 в 17:05

"Излез от балона" е мотото на София ДокуМентал

Петото издание на Международния документален филмов фестивал София ДокуМентал (Sofia DocuMental) с фокус върху човешките права ще се проведе под мотото "Излез от балона". Форумът ще представи 30 премиерни за България филма, носители на престижни международни награди. Предстоят ексклузивни срещи с режисьорите и разнообразни съпътстващи събития. В..

публикувано на 27.09.24 в 16:27

"Остатъци от вяра" в изложбата на Севда Потурлян

"Остатъци от вяра" е името на изложбата на художничката Севда Потурлян. Картините са посветени на вярата. Нейните творби открехват вратите на нашите стари църкви. Авторката коментира, че иска "да се потопим във вътрешността на тези свети места, храмове на вярата, които предците ни са въздвигали, често с крайно оскъдни средства, но с едно..

публикувано на 27.09.24 в 15:59

Оля Стоянова и природните закони

Спасяват ли ни природните закони? Да, отговаря в новата си стихосбирка Оля Стоянова, по техния начин. Единадесет години след "Улица "Щастие" тази книга отново потвърждава устойчивостта в писането ѝ, пристрастието към определена поетика и теми.  "Как ни спасяват природните закони" е стихосбирка, в която животът пулсира, а енергията се предава и на..

публикувано на 27.09.24 в 10:25