Петринел Гочев, режисьорът художник или художникът режисьор, който умее да "рисува" еднакво добре както на платното, така и на сцената, е четвъртият гост в образователната поредица срещи "Представленията, които ни създадоха" на Yalta Art Room.
След дискусиите с Явор Гърдев, Теди Москов и Александър Морфов, сега и той ще навлезе в дълбочината на един своите спектакли – "Ромео и Жулиета". Представлението е оставило ярък отпечатък в съвременната история на Габровския драматичен театър, а разговорът за него ще бъде на 20 юни от 19.30 ч. в Yalta Art Room с вход свободен.
В "Какво се случва" Петринел Гочев заговори за интерпретациите на Шекспир и разбиването на клишетата за трагичната любовна история, която неведнъж ни е вълнувала.
Работата си по спектакъла режисьорът започва, след като кара 14-годишната си дъщеря да му прочете пиесата в оригинал. Тогава той за първи път чува една друга история, различна от добре познатата, в превод на Валери Петров.
"Същите факти, същите герои, но имаше нещо различно", казва той. Тъкмо това го провокира и да погледне текста от друг ъгъл, да започват своеобразните открития в сюжета.
Петринел Гочев е убеден, че с екипа на представлението са стъпили на много вярна следа и поема риска и предизвикателството да покаже тази до болка позната история по различен начин на българската и световна театрална сцена.
Обявен от критиката като "спектакъл-събитие" "Ромео и Жулиета" има своята премиера през май 2013 година в ДТ "Рачо Стоянов“ - Габрово. Преводът е на Мария Змийчарова, а ролите са поверени на актьорите Гергана Змийчарова, която получава "Аскеер" за дебют за превъплъщението си в Жулиета, Димо Димов (Ромео), Елизабет Попова, Мирослав Симеонов, Надежда Петкова, която има "Аскеер" за поддържаща си роля на дойката, Николай Бързаков, Петко Петков, Силвия Чобанова и Светослав Славчев.
Сценографията и костюмите са дело на Юлиана Войкова-Найман, чиито хрумки и решения за спектакъла също ѝ носят "Аскеер“. Композитор е Димитър Пенчев (Канада), верен партньор на Петринел Гочев в създаването на постановки.
Отзивите за "Ромео и Жулиета" са разнопосочни. Някои са трудно смилаеми, а други – повече от положителни. Все пак спектакълът е отличен с "Аскеер" за най-добро представление. И макар Петринел Гочев да смята наградите за спорни понякога, той е на мнение, че те са важна оценка за работата на творците.
Цялото интервю с режисьора чуйте в звуковия файл.
Снимки – Yalta Art Room
С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..
Регионалният археологически музей в Пловдив всеки месец организира "Срещи с археологията", насочени специално към хора в пенсионна възраст. Февруари е месецът на любовта и виното, но и на археологията, затова днес ще се състои среща, посветена на траките и виното. Екатерина Илиева, експерт изложби и събития в Регионалния археологически..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва указа за основаването на Държавното рисувално училище . Така започва началото на една от най-значимите институции в културната история на България, която изиграва решаващо въздействие върху..
Наградата на София, която връчва Столичната община за принос към изкуството на киното, тази година ще получи големият хърватски режисьор Райко Гърлич, съобщиха организаторите на фестивала, който ще се проведе от 13 до 31 март. Филмите на Гърлич смело и честно разкриват болезнените истини на Балканите, улавяйки сложността на човешките взаимоотношения..
Актьорът Теодор Папазов дава още един ракурс към темата за зависимостите в "Какво се случва". Известно време той играе документалния моноспектакъл "Чист", базиран на истории на зависими, а познава добре силата на преживяното, защото за него това е и лична история. "За мен думата чист има доста силно значение, защото преди десет години и аз бях..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
Тази седмица първото професионално училище в страната ни чества своя 140-и юбилей. Това е Професионалната държавна търговска гимназия "Димитър..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg