Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Калина Стефанова: За мен беше важно да видя, че има запалена публика във Враца

4
Снимка: ДКТ - Враца

Театроведът проф. Калина Стефанова е председател на журито в тазгодишното издание на Националния фестивал на малките театрални форми, който се проведе за 34-ти път във Враца. Това е най-старият театрален форум в България, а организатор е Врачанският драматично-куклен театър.

В тричленното професионално жури са още Аве Иванова – театрален критик, и Владимир Петков – режисьор и директор на Драматичния театър в Търговище. 

След обсъждане на 14-те спектакъла, участвали в конкурсната програма, журито присъди следните награди:

• За най-добра женска роля – на Мария Стефанова, за ролята на Реджина в спектакъла "Кралицата майка" на Театър "Българска армия"- София;

• За най-добра мъжка роля – на Милко Йовчев в моноспектакъла "Списък на всички страхотни неща" на Театър 199 "Валентин Стойчев" - София;

• За сценография и костюми – на Васил Абаджиев за спектакъла "Винсент в Брикстън" на Театър 199 "Валентин Стойчев" - София;

• За най-добър ансамбъл – на спектакъла "Винсент в Брикстън" на Театър 199 "Валентин Стойчев" - София;

• За най-добро представление от независимия сектор – на спектакъла "Докато смъртта ме раздели" на Спам Студиос - София, в лицето на режисьорката Надя Панчева и актьора Димитър Ангелов;

• За творческо партньорство – на спектакъла "Драма, изгубена във времето" на НЦК "Трайко Прокопиев" - Куманово (Република Северна Македония);

• За музициращи актьори, връчвана от проф. Стефан Драгостинов – на Иван Юруков и Стоян Младенов в спектакъла "Част от колекция", Вагабонти - София.

В звуковия файл можете да чуете разговора в "Артефир" с проф. Калина Стефанова, която сподели впечатленията си от тазгодишното издание на фестивала и коментира най-добрите постижения, отличени с награди.

Снимки: ДКТ - Враца
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05