Националният конкурс "Искри" проведе своето 41-во издание. Финалът събра 40 талантливи финалисти за първи път в историята на конкурса, а церемонията се проведе в Първо студио на БНР.
Със специалните награди на името на Радка Станимирова за проза си тръгнаха Сава Георгиев за проза и Славея Минчева за поезия, и двамата възпитаници на школа "Касталия" - Варна. Второ място в конкурса споделиха Красен Казаков, София, НГДЕК, и Бояна Бонева, Велико Търново. На трето място в "Искри" бяха отличени Боян Тасев - школа "Касталия" Варна, Радослав Карауланов - школа "Касталия" Варна и Явор Стефанов от Габрово.
Журито в състав Оля Стоянова, Виктор Чулев, Митко Новков, Цвета Брестничка и Гергана Димитрова избра най-добрите 40 сред повече от двеста кандидати. Сред темите на децата се откроиха социални каузи – като опазването на природата и разбирането и толерантността, борбата със злото, любовта към родината.
Специалните награди връчи директорът на програма "Христо Ботев" на БНР Кин Стоянов. Водещи на церемонията бяха актрисите, които са част от екипа на "Детското. БНР" – Ангелина Грозева и Наталия Цекова. Сценарият е по текст на Виктор Чулев.
Творбите на децата чете актьорът Димо Димов. Акомпаниментът на пиано бе на певеца, композитор и режисьор Георги Арсов. Децата се насладиха на авторските му песни, както и на вокална група "Радиодеца", които им подариха букет от красиви песни.
Всички деца получиха ваучери от книжарници "Хеликон", а най-добрите и книги от издателствата "Nobl star books", "Миранда", "Мармот", "Ер малки".
Сред участниците имаше деца не само от цяла България, но и от Франция, Чехия и Сърбия.
Най-добрите творби на децата ще бъдат прочетени, драматизирани и ще звучат в рубриката "Ранобудно петленце" всеки четвъртък по БНР, програма "Христо Ботев".
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В новогодишните празнични дни излезе класацията на 100-те най-креативни автори на хайку в Европа. В тазгодишния списък присъстват имената на деветима българи, което е своеобразен рекорд. Стоянка Боянова, Радостина Драгостинова, Людмила Христова, Надежда Костадинова, Цанка Шишкова, Мая Данева, Илияна Стоянова, Минко Танев и Владислав Христов са..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от рождението на Ивайло Иванов", на която взимат участие видни учени литературоведи. Сборникът съдържа шест дяла, като освен статии, в него има и интервюта, архивни материали и спомени. Ето и думите..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Началото на годината е време за предположения и надежди. В рубриката "Моментна снимка" с драматурга Майя Праматарова се коментират спектакли от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg