Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фестивалът "АЛО, КОСМОС | Говори България" и мечтите нависоко

На 25 юни от 10 ч. в София Тех Парк – вход свободен

Човешкият дух не спира да лети напред и нагоре – това ще докаже Четвъртото издание на младежкия научен фестивал "АЛО, КОСМОС | Говори България", който се завръща на 25 юни от 10 ч. в София Тех Парк.

За научните работилници, интерактивните изложби, провокиращите мисълта лекции и демонстрации говори в "Нашият ден" доц. д-р Владимир Божилов – зам.-декан на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски".

Още днес в 19 ч. всички желаещи могат да заповядат в Аулата на Софийския университет, за да се срещнат с проф. Андрю Коутс от Университетския колеж в Лондон, който ще разкаже за мисиите на Европейската космическа агенция в Слънчевата система.

Фестивалът "АЛО, КОСМОС | Говори България", който се осъществява под патронажа на МОН, е организиран от Атлантическия клуб, посолството на САЩ, Софийския университет, БАН и множество други държавни и частни организации и партньори, заявява доц. Божилов. Събитието е отворено и подходящо за хора от 6 до 106-годишна възраст, допълва гостът.

Доц. Божилов споделя със слушателите някои от акцентите във фестивалната програма. Посетителите на София Тех Парк ще се впуснат в търсене на живота на Марс, водени от проф. Андрю Коутс. Разстоянието от Марс до Луната и Апофис ще бъде пропътувано с помощта на проф. Франц Ренц, специалист по неорганична химия в Университета Лайбниц в Хановер.

Лекции ще изнесат още доц. д-р Владимир Божилов, д-р Светослав Александров, астрофизикът Тихомир Димитров, проф. д-р Алексей Стоев и др.

Огромен брой щандове и работилници, посветени на разнообразни научни демонстрации и успехите на България в Космос, целодневно  ще очакват посетителите на фестивала, съобщава доц. Божилов.

Специален гост на събитието е астронавтът от НАСА и AXIOM Space Майкъл Лопез-Алегрия, прекарал рекордните 67 часа в открита космическа среда. В 16:30 ч. публиката на фестивала ще може да се срещне с астронавта на живо.

"Днес имаме нужда да мечтаем нависоко", заявява доц. Божилов, който вярва, че Космосът е достижима мечта.

Посещението на Майкъл Лопез-Алегрия е важно и интересно събитие, затова астронавтът ще се срещне с българската аудитория още два пъти извън рамките на фестивала. В сряда (26 юни) от 14 ч. гостът от НАСА ще изнесе публична лекция във Физическия факултет на СУ. Срещата, любопитна и за учените, и за хората с интерес към космическите технологии, ще бъде посветена на настоящето и бъдещето на полета на човек в Космоса. Отново в сряда, от 19 ч. с вход свободен в "Маймунарника" Майкъл Лопез-Алегрия ще разкаже за своето пътешествие към звездите.

Програмата на фестивала може да намерите тук

Целия разговор чуйте в звуковия файл:


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Держански (вляво) и Любомир Златков

Как България стана номер едно в математическата лингвистика?

"Лингвистиката прави много мостове, между които и този компютър - човек, ние говорим за едно семейство от науки, които се развиват от няколко хиляди години, като математическата лингвистика се занимава с изучаването на езика, като част от света и действителността.  Лингвистиката е наука, която отговаря на въпроси като – как е възникнал..

публикувано на 28.06.24 в 10:54
Проф. Андрю Коутс

Проф. Андрю Коутс за изследването на слънчевата система

В Аулата на СУ "Св. Климент Охридски" се състоя научнопопулярна лекция на тема "Изследване на слънчевата система" на проф. Андрю Коутс – физик от Университетския колеж в Лондон, Великобритания. Лекцията е част от четвъртото издание на фестивала "Ало, космос! Говори България", организиран от Атлантическия клуб, Софийския университет, Българска академия..

публикувано на 28.06.24 в 09:40
Камен Тодоринчев, Мариана Борукова, Цвета Николова и Диана Банчева

Лятото на отборите от Спешъл Олимпикс, България

Преди 30 години и у нас стартира Програмата на Спешъл Олимпикс. От тогава хората с интелектуални затруднения в България имат възможност целогодишно да спортуват и да се състезават в различни спортове. Многобройни са успехите на нашите атлети от различни състезания. В началото на м. юни женският ни отбор победи отборите на Сърбия, Босна и Херцеговина..

публикувано на 27.06.24 в 12:50

Футболът като история и култура

Европейското първенство по футбол е в разгара си, в САЩ протичат мачовете от "Копа Американа" – светът е футбол, ако и да няма Мондиал. Тази планетарна обсебеност обаче си има корени – истории, които е добре да знаем и да разказваме. Защото футболът не е единствено спорт, футболът е и културно явление, което има нужда да бъде разисквано и..

публикувано на 26.06.24 в 17:35

Познават ли новородените майчиния си език?

Бебетата разбират майчиния си език още преди да се родят – Никола Кереков запознава слушателите на рубриката "Науката не спи" с научните доказателства за този феномен. Съветите да се говори ясно и разбираемо на бебето, докато то все още е в майчината утроба, не са безпочвени. Екип от френски учени доказва, че бебетата се раждат с езиково..

публикувано на 25.06.24 в 13:05