Човешкият дух не спира да лети напред и нагоре – това ще докаже Четвъртото издание на младежкия научен фестивал "АЛО, КОСМОС | Говори България", който се завръща на 25 юни от 10 ч. в София Тех Парк.
За научните работилници, интерактивните изложби, провокиращите мисълта лекции и демонстрации говори в "Нашият ден" доц. д-р Владимир Божилов – зам.-декан на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски".
Още днес в 19 ч. всички желаещи могат да заповядат в Аулата на Софийския университет, за да се срещнат с проф. Андрю Коутс от Университетския колеж в Лондон, който ще разкаже за мисиите на Европейската космическа агенция в Слънчевата система.
Фестивалът "АЛО, КОСМОС | Говори България", който се осъществява под патронажа на МОН, е организиран от Атлантическия клуб, посолството на САЩ, Софийския университет, БАН и множество други държавни и частни организации и партньори, заявява доц. Божилов. Събитието е отворено и подходящо за хора от 6 до 106-годишна възраст, допълва гостът.
Доц. Божилов споделя със слушателите някои от акцентите във фестивалната програма. Посетителите на София Тех Парк ще се впуснат в търсене на живота на Марс, водени от проф. Андрю Коутс. Разстоянието от Марс до Луната и Апофис ще бъде пропътувано с помощта на проф. Франц Ренц, специалист по неорганична химия в Университета Лайбниц в Хановер.
Лекции ще изнесат още доц. д-р Владимир Божилов, д-р Светослав Александров, астрофизикът Тихомир Димитров, проф. д-р Алексей Стоев и др.
Огромен брой щандове и работилници, посветени на разнообразни научни демонстрации и успехите на България в Космос, целодневно ще очакват посетителите на фестивала, съобщава доц. Божилов.
Специален гост на събитието е астронавтът от НАСА и AXIOM Space Майкъл Лопез-Алегрия, прекарал рекордните 67 часа в открита космическа среда. В 16:30 ч. публиката на фестивала ще може да се срещне с астронавта на живо.
"Днес имаме нужда да мечтаем нависоко", заявява доц. Божилов, който вярва, че Космосът е достижима мечта.
Посещението на Майкъл Лопез-Алегрия е важно и интересно събитие, затова астронавтът ще се срещне с българската аудитория още два пъти извън рамките на фестивала. В сряда (26 юни) от 14 ч. гостът от НАСА ще изнесе публична лекция във Физическия факултет на СУ. Срещата, любопитна и за учените, и за хората с интерес към космическите технологии, ще бъде посветена на настоящето и бъдещето на полета на човек в Космоса. Отново в сряда, от 19 ч. с вход свободен в "Маймунарника" Майкъл Лопез-Алегрия ще разкаже за своето пътешествие към звездите.
Програмата на фестивала може да намерите тук!
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..
Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..
Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg