Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фалшивата информация – има ли универсален метод за разпознаване?

Снимка: Pixabay

В рубриката "Епизоди от живота" гл. асистент д-р Стефан Марков от СУ "Св. Климент Охридски" и от Института по философия и социология при БАН, автор на новоизлязлата книга "Алгоритми на заблудата", разказва какво представлява фалшивата информация в епохата на постистина. В предаването "Нашият ден" той предоставя ценни насоки за предпазване от съвременните дезинформационни потоци и сложните алгоритми на заблудата, както и обяснява концепцията за "Икономика на вниманието".

По неговите думи Марк Твен е казал, че докато истината още си обува обувките, лъжата вече е обиколила половината свят. Фалшивата информация е изключително привлекателна за слушателите, читателите и зрителите, защото е съблазнителна, разпространява се бързо и е много убедителна. Тя кара мозъка ни да се чувства добре, защото е приятно да вярваме на нещо, което ни харесва. Мозъкът ни, стремейки се към удоволствие, често ни подвежда да приемаме за истина всичко, което го кара да се чувства приятно.

Според него хората, които създават фалшива информация целенасочено, използват различни техники, за да направят тази информация привлекателна. Те я структурират по начини, които се харесват на мозъка, респективно той я възприема като вярна, добра и правилна. Тази информация често се предпочита пред такава, която не винаги е приятна и не винаги ни казва неща, които искаме да чуем.

Според д-р Марков, няма единствен правилен начин за различаване на фалшивата от вярната информация. Това е умение за критично аналитично мислене, което се придобива с времето и изисква постоянство. Съществуват множество ръководства и техники за разпознаване на фалшивата информация. Важно е да бъдем скептични, да проверяваме източниците и да сравняваме информацията от различни източници.

В заключениепв съвременния свят на постистина, където фалшивата информация е навсякъде, умението за критично мислене и проверка на фактите е от съществено значение за предпазване от заблуди и манипулации.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50