Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фалшивата информация – има ли универсален метод за разпознаване?

Снимка: Pixabay

В рубриката "Епизоди от живота" гл. асистент д-р Стефан Марков от СУ "Св. Климент Охридски" и от Института по философия и социология при БАН, автор на новоизлязлата книга "Алгоритми на заблудата", разказва какво представлява фалшивата информация в епохата на постистина. В предаването "Нашият ден" той предоставя ценни насоки за предпазване от съвременните дезинформационни потоци и сложните алгоритми на заблудата, както и обяснява концепцията за "Икономика на вниманието".

По неговите думи Марк Твен е казал, че докато истината още си обува обувките, лъжата вече е обиколила половината свят. Фалшивата информация е изключително привлекателна за слушателите, читателите и зрителите, защото е съблазнителна, разпространява се бързо и е много убедителна. Тя кара мозъка ни да се чувства добре, защото е приятно да вярваме на нещо, което ни харесва. Мозъкът ни, стремейки се към удоволствие, често ни подвежда да приемаме за истина всичко, което го кара да се чувства приятно.

Според него хората, които създават фалшива информация целенасочено, използват различни техники, за да направят тази информация привлекателна. Те я структурират по начини, които се харесват на мозъка, респективно той я възприема като вярна, добра и правилна. Тази информация често се предпочита пред такава, която не винаги е приятна и не винаги ни казва неща, които искаме да чуем.

Според д-р Марков, няма единствен правилен начин за различаване на фалшивата от вярната информация. Това е умение за критично аналитично мислене, което се придобива с времето и изисква постоянство. Съществуват множество ръководства и техники за разпознаване на фалшивата информация. Важно е да бъдем скептични, да проверяваме източниците и да сравняваме информацията от различни източници.

В заключениепв съвременния свят на постистина, където фалшивата информация е навсякъде, умението за критично мислене и проверка на фактите е от съществено значение за предпазване от заблуди и манипулации.

Чуйте разговора в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15