Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Творческата лаборатория за млади хореографи "Хелиос" в София

Регионалният център за съвременни изкуства "Топлоцентрала" отново е домакин на поредното трето издание на творческата лаборатория за млади хореографи "Хелиос". Проектът има за цел да представи новото поколение съвременни български хореографи и да насърчи тяхното творческо и иновативно мислене в сферата на съвременния танц.

До момента в танцовата платформа са участвали 14 хореографи и близо 50 танцьори. Водещ на творческата лаборатория е българският хореограф Владимир Ангелов, който от години живее и работи в САЩ. Той е сред създателите и главен директор на първата в света Международна организация и професионална мрежа за хореографи, базирана във Вашингтон. През годините Владимир Ангелов е създал множество съвременни балетни постановки с балетни трупи от САЩ, Канада, Филипините, Мексико, Финландия, Япония и др. В края на миналата година той издаде книгата "Ти, хореографът", която е синтез от история, теория, философски и творчески практики в различните жанрове на сценичната танцова хореография, и се радва на голям успех в цял свят.


"Ние не казваме на хореографите какво да правят, а ги оставяме да действат. Ние не им натрапваме, ние ги напътстваме. Всеки хореограф, независимо от фазата, в която се намира неговата кариера, има различни подходи към движението, към концепцията. Няма грешно, няма правилно, има различно" – разказва Владимир Ангелов.

Защо са важни проекти като "Хелиос" за младите творци в сферата на съвременния танц в България?

"Смисълът на нашата творческа лаборатория е да експериментираме с различни форми и процеси. Има два начина за творческо експериментиране: първият е да имаме цел и всичко да е свързано само с нейното постигане, а вторият е насочен по-скоро към проучване, към откривателство, към изразяване без преследване на конкретна цел и тогава можем да открием неща, които не сме очаквали. Искаме нашите хореографи да експериментират и с двата метода, което според нас ще обогати техните артистични и творчески практики", каза Владимир Ангелов.


"Всеки млад артист има нужда от общност, менторство и среда, в която може да създава смело и да бъде подкрепен. Платформата "Хелиос" осигурява всичко това и е една наистина страхотна възможност за млади хореографи, които искат да направят първите стъпки в професионалния си път със замах. Лекциите в рамките на проекта развиват и теоретичните, и практическите умения на участниците, дават им нужната база и обща култура в сферата на хореографията, за да могат да творят с ясната идея как тяхната работа се вписва в световната сцена", споделя Коста Каракашян.

На 27 юни 2024 г. в зала 1 на РЦСИ "Топлоцентрала" ще бъдат представени кратките експериментални творби, създадени по време на творческата лаборатория.

Третото издание на проекта е финансиран от Национален фонд "Култура" по програма "Създаване", а партньори в организацията са сдружение "Хелиос – София", Международната организация и професионална мрежа за хореографи "Dance ICONS" – Вашингтон, РЦСИ "Топлоцентрала" и Асоциацията за развитие на София.

Снимки: ФС на "Хелиос"
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Трябва ли да си идеалист на 20?

" Ако не си идеалист, когато си на 20 години – значи нещо ти има. Идеалист ли си обаче, когато си на 40 – със сигурност нещо не ти е наред“, каза пред " Артефир " хърватският режисьор Звонимир Муниврана. Той е завършил психология в Загребския университет, след което учи кино и сценични изкуства в Института " Лий Страсбърг " в Лос Анджелис...

публикувано на 31.03.25 в 10:10

От мечти до реалност: Истории от махалата

На последния ден от месец март, на Сцена "Централни хали", ще се проведе моноспектакълът на Наталия Цекова. Представлението разказва за свят, изпълнен с мечти, надежда и абсурдни комични ситуации. В него ще видите циганка, която трябва да крие самоличността си, за да има работа, както и как се провеждат циганските сватби, изпълнени с много смях и..

публикувано на 31.03.25 в 09:44

Столичната библиотека и ПЕН Центърът отбелязват Деня на европейските автори

Днес, 31 март, Центърът за развитие на човешките ресурси, Столичната библиотека и ПЕН Центърът отбелязват инициативата "Ден на европейските автори". За събитието и акцентите в програмата разказва Блага Евтимова, началник на отдел "Информационно обслужване" в Центъра за развитие на човешките ресурси. С нея разговаря редакторът Ани..

обновено на 31.03.25 в 08:56
Мариана Светославова и Емил Янев

Нежност – между иронията и шока

"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София. Лентата е създадена по идея на журналистката Мариана Светославова, която става и сценарист - тя научава за Мишев от Фейсбук и е силно впечатлена от забележителната му световна кариера. В "Трамвай..

публикувано на 30.03.25 в 16:45

Фалшификации, корупция и военно напрежение – как киното говори за тях?

Как чрез средствата на кинематографията могат да бъдат отразени социално значимите теми, дълбоко свързани с реалността, в която живеем? Филмите в международната селекция на 29-ия София филм фест дават отговор на този въпрос. Историите на три от заглавията в програмата на фестивала отвеждат зрителите в Беларус, Албания и Сърбия, където теми са..

публикувано на 30.03.25 в 09:05