Регионалният център за съвременни изкуства "Топлоцентрала" отново е домакин на поредното трето издание на творческата лаборатория за млади хореографи "Хелиос". Проектът има за цел да представи новото поколение съвременни български хореографи и да насърчи тяхното творческо и иновативно мислене в сферата на съвременния танц.
До момента в танцовата платформа са участвали 14 хореографи и близо 50 танцьори. Водещ на творческата лаборатория е българският хореограф Владимир Ангелов, който от години живее и работи в САЩ. Той е сред създателите и главен директор на първата в света Международна организация и професионална мрежа за хореографи, базирана във Вашингтон. През годините Владимир Ангелов е създал множество съвременни балетни постановки с балетни трупи от САЩ, Канада, Филипините, Мексико, Финландия, Япония и др. В края на миналата година той издаде книгата "Ти, хореографът", която е синтез от история, теория, философски и творчески практики в различните жанрове на сценичната танцова хореография, и се радва на голям успех в цял свят.
"Ние не казваме на хореографите какво да правят, а ги оставяме да действат. Ние не им натрапваме, ние ги напътстваме. Всеки хореограф, независимо от фазата, в която се намира неговата кариера, има различни подходи към движението, към концепцията. Няма грешно, няма правилно, има различно" – разказва Владимир Ангелов.
Защо са важни проекти като "Хелиос" за младите творци в сферата на съвременния танц в България?
"Смисълът на нашата творческа лаборатория е да експериментираме с различни форми и процеси. Има два начина за творческо експериментиране: първият е да имаме цел и всичко да е свързано само с нейното постигане, а вторият е насочен по-скоро към проучване, към откривателство, към изразяване без преследване на конкретна цел и тогава можем да открием неща, които не сме очаквали. Искаме нашите хореографи да експериментират и с двата метода, което според нас ще обогати техните артистични и творчески практики", каза Владимир Ангелов.
"Всеки млад артист има нужда от общност, менторство и среда, в която може да създава смело и да бъде подкрепен. Платформата "Хелиос" осигурява всичко това и е една наистина страхотна възможност за млади хореографи, които искат да направят първите стъпки в професионалния си път със замах. Лекциите в рамките на проекта развиват и теоретичните, и практическите умения на участниците, дават им нужната база и обща култура в сферата на хореографията, за да могат да творят с ясната идея как тяхната работа се вписва в световната сцена", споделя Коста Каракашян.
На 27 юни 2024 г. в зала 1 на РЦСИ "Топлоцентрала" ще бъдат представени кратките експериментални творби, създадени по време на творческата лаборатория.
Третото издание на проекта е финансиран от Национален фонд "Култура" по програма "Създаване", а партньори в организацията са сдружение "Хелиос – София", Международната организация и професионална мрежа за хореографи "Dance ICONS" – Вашингтон, РЦСИ "Топлоцентрала" и Асоциацията за развитие на София.
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg