Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Таня Йосифова

Кои са акцентите в организираната от Арбитражния съд при БСК научна конференция?

Темата на конференцията е "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство"

4
Научна конференция на тема: "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство"
Снимка: arbitration.bia-bg.com

На 18 юни 2024 г. в сградата на БСК се проведе научна конференция, организирана от Арбитражния съд при БСК, озаглавена "Общи въпроси на арбитражното и съдебното производство". 

Проф. Таня Йосифова – председател на Арбитражния съд при Българската стопанска камара, дългогодишен консултант на  "Законът и Темида" разказа подробности от конференцията в предаването.

Конференцията беше открита от председателя на УС на БСК Добри Митрев, който отбеляза, че темите, предмет на дискусия в рамките на конференцията, засягат широк кръг субекти. Той посочи, че в рамките на арбитражното производство е необходимо и съдействието на съда по редица въпроси – например във връзка с налагане на обезпечителни мерки, обезпечаване на доказателства, произнасяне по въпроса за валидността на арбитражното споразумение и др.

Съдия Евгений Стайков, заместник-председател на ВКС, изтъкна, че темите, предмет на конференцията, представляват интерес не само за адвокатите, арбитрите, бизнеса, но и за съдиите, и по-специално за съдиите от търговската колегия на ВКС. Той подчерта ролята на институционалните арбитражни съдилища към работодателските организации и изтъкна, че високия професионализъм на арбитрите в листата на АС при БСК е гарант за качеството на правораздаването. 

Съдия Мими Фурнаджиева, заместник-председател на ВКС, посочи необходимостта от справедливо разрешаване на споровете, включително при навлизането на изкуствения интелект. Проф. Андрияна Андреева, областен управител на гр. Варна, се присъедини към приветствията към участниците в конференцията, като подчерта ползите от арбитражното производство и неговото непрекъснато усъвършенстване в унисон с технологичните предизвикателства, в които живеем. Тя акцентира на необходимостта от обективен, бърз, справедлив процес, което изисква запознаване с добрите практики, което се извършва на подобни форуми. 

Съдия Емилия Василева, председател на второ търговско отделение на ВКС, приветства избора на темите на конференцията, тъй като това са теми, с които съдиите често се сблъскват в практиката и които пряко засягат дейността както на съда, така и на арбитража като органи с правораздавателна компетентност. 

Проф. Таня Йосифова, председател на АС при БСК, посочи, че целта на конференцията е не само да се повиши осведомеността на аудиторията по въпросите, предмет на конференцията, но и да се повиши доверието в способите за извънсъдебното решаване на спорове, предоставяни в институционалните арбитражи към работодателските организации, и в частност – в Арбитражния съд при БСК.

Участниците в конференцията представиха своите доклади.

В рамките на първия панел участници бяха: доц. д-р Маргарита Златарева, арбитър в АС при БСК с тема на доклада: "Допустима съдебна намеса в арбитража, която се изразява в прояви на съдействие и прояви на контрол", д-р Симеон Чаначев, арбитър в АС при БСК с тема на доклада: "Актуални въпроси относно основанията за отмяна по чл.47, ал.1 и ал.2 от Закона за международния търговски арбитраж", Александър Кацарски, заместник-председател на АС при БТПП,с тема на доклада: "Произнасяне от държавен съд по чл. 8, ал. 1 от Закона за международния търговски арбитраж", Емил Емануилов, арбитър в АС при БСК, с тема на доклада: "Влияние на Санкциите върху арбитражното производство; възможности за съдебен контрол".

Във втория панел участници бяха: д-р Деян Димитров,Институт на държавата и правото към БАН, с тема на доклада: "Исторически аспекти на възникването на морския арбитраж", д-р Гергана Върбанова, арбитър в АС при БСК с тема на доклада: "Приложение на изкуствен интелект при постановяване на арбитражни и съдебни решения", Велислава Христова, председател на Young Bulgarian Arbitration Practitioners, с тема на доклада: "Ти водиш: Какво може да направи всеки от нас, за да подпомогне развитието на арбитража в България", Ивайло Димитров, старши адвокат в адвокатско дружество Omnia, с тема на доклада: "Устното заседание в производствата по международен арбитраж – практически проблеми", и Илияна Тодорова, докторант в СУ "Св. Климент Охридски" с тема на доклада: "Субективните предели на арбитражното споразумение: спорни моменти".

Модератор на събитието беше Петя Мургова, арбитър в АС при БСК.

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – arbitration.bia-bg.com

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30