Във Френския институт в София бе представен един невероятен проект на Оливие Живр, антрополог, балканист, преподавател и изследовател в лионския университет Lumière Lyon 2.
В един прекрасен ден той тръгва по следите на звука или по-скоро по следите на известната у нас Радиоточка, която виси на стената в почти всички български домове. Той се среща с хора, посещава места и се рови в архивите и с още един колега тонрежисьор започват да откриват голямото наследство от звуковата памет на епохата.
Какво е останало от паметта за радиоточката днес? Какво място е заемала тази оживяваща по няколко пъти дневно пластмасова кутия, в ежедневието на хората, била ли е част от политическото влияние върху масите и изобщо как е звучал комунизмът, се пита Оливие Живр и все още защото е в началото на проекта си, не се опитва да прави категорични изводи. Сигурен е в едно – нещата не са само черни или само бели, и се опитва да се потопи в 50-те нюанса на сивото, както уместно се шегува.
"Хората, с които се срещам, казват, че Радиоточката е била символ на системата, че е била част от един затворен цикъл. Имало е политика на звука, но и така наречената "инфраполитика". И аз все още изучавам това в моя подкаст.
Искам да кажа, че най-много съм научил български език от разговорите ми с хората и слушането на радиото – програмите "Хоризонт" и "Христо Ботев" – и смело мога да кажа, че това е част от моята памет."
Целия разговор можете да проследите в звуковия файл.
Снимка – БНР
Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..
В края на 2024 г. Министерството на здравеопазването реализира информационна кампания за профилактика на рака на маточната шийка, финансирана с 2 милиона лева. Резултатът — около 17 000 жени са се включили в скрининга, което представлява едва 20% от заложената цел. На този фон възникват сериозни въпроси за ефективността на вложените средства и подхода към..
На 7 май отбелязваме Международния ден на планетариумите – ден, посветен на местата, които отварят вратите на човечеството към необятния Космос. През 2025 г. празникът е още по-специален, защото се навършват точно 100 години от създаването на първия проекционен планетариум в света – в Deutsches Museum в Мюнхен, Германия . По този повод Планетариумът в..
"Локалите" – еднакво облечените, късо подстригани и понякога агресивни младежи, вече са назовани като явление в големия град. Те носят скъпи анцузи и маркови маратонки, всяват страх в моловете, в градинките, на метростанциите и площадките. Те са "готините", "алфите", които тормозят по-слабите си връстници, слушат чалга и черно и всяка тяхна дума е..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж Лондон. Темата, която обсъдихме, беше важността на включването на българския език сред матуритетните езици в образователната система на Великобритания и страните от ЕС. Каква е реалната перспектива за това..
В днешното издание на предаването ни акцентът падна върху темата за смелостта и отдадеността, необходими, за да се занимаваш с наука в България. Гости в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж..
"Флорална еклектика " е първата колективна изложба, организирана от новата Sofia Green Gallery, разположена на ул. "Сердика". В експозицията са..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg