Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стояна Георгиева: Журналистиката има значение

Стояна Георгиева
Снимка: стопкадър

Руската федерация забрани две български медии и още 79 от ЕС да се разпространяват на територията ѝ. За България това са вестник "24 часа" и неговият сайт 24chasa.bg, както и новинарският сайт Mediapool.bg. Новината дойде от руското Външно министерство преди дни и е в отговор на решението на Европейския съюз да забрани руските медии – РИА "Новости", "Известия" и "Российская газета".

Руската федерация твърди, че санкционираните медии в Европа, между които присъстват влиятелни национални и паневропейски, разпространяват системно неточна информация за войната в Украйна.

В "Мрежата" за коментар поканихме Стояна Георгиева, главната редакторка на Mediapool.bg: 

"По принцип мисля, че в хода на войната все по-малко хора търсят някакъв здрав разум и логика в действията и мотивацията на руските власти. Мисля, че в случая е пределно ясно, че става дума за поредна проява на цензура, мракобесие и произвол. Възможно е и на нервност, защото в края на краищата е толкова нелеп и съшит с бели конци този опит да приравнят контролираните от Кремъл руски медии с медиите в ЕС, в демократичните държави, които – да, тук и там имат някакви проблеми, могат да се отправят някакви критики, но като цяло работят на съвсем друг принцип. 

За мен това е един окуражаващ знак, че журналистиката има значение, защото вниманието, съвсем не без основание, е приковано към социалните мрежи, които напоследък се превръщат в доста опасен развъдник на дезинформация, манипулации и фалшиви новини. И едва ли не започна да се мисли, че нормалните медии нямат тежест и нямат смисъл, но ето, оказва се, че медиите и журналистиката имат смисъл и са фактор и това решение за забрана го доказва."

 Разговор на Михайлина Павлова със Стояна Георгиева в "Мрежата"

Снимка – архив

По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Церебралната атрофия – заболяванията, скрити зад този термин: лечение и перспективи

Церебрална атрофия – кои заболявания се крият зад този термин, какво е лечението и какви са перспективите пред лекарите и пациентите? За тайните на мозъка в Lege Artis разговаряме с невролога д-р Нейко Нейков. Церебралната атрофия, по думите на д-р Нейков, е нормален процес, свързан със загубата на неврони. Усъвършенстването на мозъка..

публикувано на 07.05.25 в 12:35

Обхват под 20% в скрининга за рак на маточната шийка – дали това е успех?

В края на 2024 г. Министерството на здравеопазването реализира информационна кампания за профилактика на рака на маточната шийка, финансирана с 2 милиона лева. Резултатът — около 17 000 жени са се включили в скрининга, което представлява едва 20% от заложената цел. На този фон възникват сериозни въпроси за ефективността на вложените средства и подхода към..

обновено на 07.05.25 в 12:33

Смолян отбелязва 100 години проекционни планетариуми със специален филм

На 7 май отбелязваме Международния ден на планетариумите – ден, посветен на местата, които отварят вратите на човечеството към необятния Космос. През 2025 г. празникът е още по-специален, защото се навършват точно 100 години от създаването на първия проекционен планетариум в света – в Deutsches Museum в Мюнхен, Германия . По този повод Планетариумът в..

обновено на 07.05.25 в 10:05

"Локалите" – новото име на агресията сред младежите

"Локалите" – еднакво облечените, късо подстригани и понякога агресивни младежи, вече са назовани като явление в големия град. Те носят скъпи анцузи и маркови маратонки, всяват страх в моловете, в градинките, на метростанциите и площадките. Те са "готините", "алфите", които тормозят по-слабите си връстници, слушат чалга и черно и всяка тяхна дума е..

публикувано на 07.05.25 в 09:40
Йорданка Велкова (втората от ляво надясно)

Защо българският език трябва да бъде матуритетен в Обединеното кралство

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" разговаряхме с Йорданка Велкова, ръководител на лектората по български език в Университи Колидж Лондон. Темата, която обсъдихме, беше важността на включването на българския език сред матуритетните езици в образователната система на Великобритания и страните от ЕС. Каква е реалната перспектива за това..

обновено на 06.05.25 в 12:00