Руската федерация забрани две български медии и още 79 от ЕС да се разпространяват на територията ѝ. За България това са вестник "24 часа" и неговият сайт 24chasa.bg, както и новинарският сайт Mediapool.bg. Новината дойде от руското Външно министерство преди дни и е в отговор на решението на Европейския съюз да забрани руските медии – РИА "Новости", "Известия" и "Российская газета".
Руската федерация твърди, че санкционираните медии в Европа, между които присъстват влиятелни национални и паневропейски, разпространяват системно неточна информация за войната в Украйна.
В "Мрежата" за коментар поканихме Стояна Георгиева, главната редакторка на Mediapool.bg:
"По принцип мисля, че в хода на войната все по-малко хора търсят някакъв здрав разум и логика в действията и мотивацията на руските власти. Мисля, че в случая е пределно ясно, че става дума за поредна проява на цензура, мракобесие и произвол. Възможно е и на нервност, защото в края на краищата е толкова нелеп и съшит с бели конци този опит да приравнят контролираните от Кремъл руски медии с медиите в ЕС, в демократичните държави, които – да, тук и там имат някакви проблеми, могат да се отправят някакви критики, но като цяло работят на съвсем друг принцип.
За мен това е един окуражаващ знак, че журналистиката има значение, защото вниманието, съвсем не без основание, е приковано към социалните мрежи, които напоследък се превръщат в доста опасен развъдник на дезинформация, манипулации и фалшиви новини. И едва ли не започна да се мисли, че нормалните медии нямат тежест и нямат смисъл, но ето, оказва се, че медиите и журналистиката имат смисъл и са фактор и това решение за забрана го доказва."
Разговор на Михайлина Павлова със Стояна Георгиева в "Мрежата"Снимка – архив
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов , журналист от "Свободна Европа". "Словосъчетанието "Съдебна реформа", най-общо казано, води след себе си българската правосъдна система да може да осигурява справедливост, което пък от своя страна да..
Баба Сийка Георгиева живее в радомирското село Жедна. Тя е на 83 години и все още работи – нейното лично стопанство се състои от стадо кози и овце, около 80 кокошки и петли, няколко кошера с пчели и няколко кучета. Освен това, в двора си баба Сийка e засадила овошки, сади и отглежда зеленчуци, а за зимния сезон си има и парник. Докато пасе стадото си..
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Сборникът "Изборът на поета: Ивайло Иванов" е резултат от проведената през декември 2022 г. Национална научна конференция "Изборът на поета: 50 години от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg