Регионалният исторически музей в Разград кани всички деца да се включат в образователната програма "Приключения в Абритус". Инициативата се организира за трета поредна година и е насочена към учениците от първи до пети клас от лудогорския град и техните връстници, които ще са на гости в района през лятната ваканция.
Заниманията ще се провеждат в продължение на три седмици - от 1 до 5 юли, от 8 до 12 юли и от 15 до 19 юли. Те ще се водят под ръководството на музейните специалисти в Интерактивния музей и на територията на Археологическия резерват "Абритус". Програмата е обновена и допълнена с нови игри и изненади, които гарантират незабравими приключения на момичетата и момчетата, които се включат в лятната инициатива, посочиха от музея.
Христо Христов, от Регионален исторически музей - Разград, разказва в ефира на рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" повече за инициативата:
"Важно е да споменем, че участието в нашата програма си е цяло приключение. Провеждаме програмата за трета поредна година, като целта ни е децата да се пренесат в живота на Древен Рим чрез различни видове интерактивни занятия, атрактивни спортни настолни игри, детски работилници, занимателни ателиета и много други забавления."
Всеки ден от програмата е тематичен и обхваща различни теми като археология, римски легион, архитектура, мода, богове и територии. Специално посвещаваме един ден на много интересна находка, открита в Абритус - златното монетно съкровище. В чест на това организираме спортно-състезателна игра, която наричаме "Открий съкровището".
Децата ще имат възможността да редят мозаика за оцветяване, наподобяваща тази в Древен Рим, да строят различни архитектурни сгради, да се запознаят с римската мода и облекло, като обличат туники. Програмата е насочена към деца на възраст от 6 до 10-11 години, ученици от първи до пети клас.
По неговите думи културно-историческото наследство е най-важното нещо, което трябва да помнят децата, особено това, което обхваща тяхното населено място. Една от основните ни цели е да запознаем децата с музея и да им разкажем всичко, което пазим за бъдещето и за самите тях. Друга цел е по време на пребиваването си в "Абритус", децата да забравят за дигиталните си занимания, да потичат и поиграят на чист въздух.
Чуйте разговора в звуковия файл.
"Не е нужно хората да са трезви или да са спрели наркотиците, за да заслужават храна, подслон и мило отношение". Такава е философията на "Розовата къща" – нископрагов център за работа с хора, зависими от наркотици и алкохол. В къщата хората получават храна, дрехи и всякаква помощ, от която се нуждаят, докато на местата, където те се събират,..
Екстремните метеорологични и климатични явления са причинили икономически загуби на активи, оценявани на 822 млрд. евро за периода 1980-2024 г. в Европейския съюз, като над 208 млрд. евро (25 %) от тях са настъпили между 2021 и 2024 г. Анализите на Европейската агенция по околна среда показват, че икономическите загуби се увеличават всяка..
На 27 ноември (четвъртък) – забравения Ден на победите, от 16.00 часа в Националния военноисторически музей на ул. "Черковна" 92 в София ще бъде открита изложбата "Войната и творците. Пътят през мрака". Тя представлява аудио-визуално пътешествие, в което войната е представена през очите на творците – художници, писатели, фотографи, които са..
През последните години навлизането на дигиталната среда в живота на децата се превърна в централен обществен въпрос. Нови изследвания очертават тревожна картина: постоянният престой в социалните мрежи и безкрайното скролване в краткосрочен план привидно намаляват тревожността, но в дългосрочен – увеличават риска от депресивни състояния. Причината е в..
На прага на 2026 година в Lege Artis коментираме бюджета и здравните политики с д-р Стойчо Кацаров, п редседател на Центъра за защита правата в здравеопазването. "Харчат се все повече пари за същото качество и достъп до услуги" , заявява д-р Кацаров. Субсидиите ще се дават на избирателен принцип, и то само на държавни и общински болници, по..
На 30 ноември 2025 г. от 16 часа Радиотеатърът ще представи в ефира на програма "Христо Ботев" своята последна радиопиеса. Това е "Месия. Литургическа..
Днес започва третото издание на Фестивала на науката . То ще продължи до неделя, 30 ноември . Четиридневната програма включва повече от 40 учени в 70..
В "Нашият ден" разговаряме със Захари Карабашлиев в деня на премиерата на новия му роман "Последният ловец на делфини" във Варна от 18:30 ч. в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg