За изложбата "Abstracta" на италианския абстракционист Атилио Таверна, посветена на голямата изкуствоведка от български произход Дора Валие, в "Нашият ден" разказва Сава Славчев – преводач на текстовете към изложбата.
Експозицията е организирана от Италианския културен институт със съдействието на МОН и под патронажа на президента на Република България Румен Радев. Проектът е част от поредицата събитие в чест на 145-годишнината от дипломатическите взаимоотношения между България и Италия.
"Самият абстракционизъм, като течение, се опитва да заличи формата като принцип – да отиде отвъд нея. Затова има много неща, свързани с философски виждания, с епистемологичния, метафизичния или онтологическия подход. Такива разсъждения изпълват това пространство и на тази основа Атилио Таверна стъпва, вдъхновен от Дора", обяснява Славчев.
Дора Валие, която е сестра на известния български интелектуалец Петър Увалиев, си спечелва приживе репутацията на един от най-вещите изследователи на абстрактното течение в изобразителното изкуство.
Славчев обръща внимание на факта, че най-сериозното ѝ и популярно изследване, озаглавено "Абстрактното изкуство", така и не е преведено на български език. Преводачът споделя, че лично ще се заеме с превода на книгата.
В края на разговора гостът кани всички любители на философското в изкуството да посетят изложбата – до 17 юли в столичната галерия "Средец".
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да се поставят по европейските сцени и не след дълго и на различни континенти. Постановката на Катя Петрова "Някой ще дойде" в Народния театър "Иван Вазов" е първи прочит на пиесата у нас и първа..
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Европа чества 15 години от създаването на Европейската награда за литература . По този повод в Брюксел бяха организирани поредица от събития и дискусии с отличени през последните три години писатели. В "Нашият ден" носителят на Специално отличие от Наградата за литература на ЕС Тодор П. Тодоров разказва за гостуването си в столицата на..
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg