Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Валтер Гропиус: Пионерът на модерната архитектура

| обновено на 04.07.24 в 10:49
Фабриката "Фагус" (1910 – 1911)
Снимка: Уикипедия

Валтер Гропиус (на немски: Walter Gropius) е германски архитект, който е оставил дълбок отпечатък в историята на модерната архитектура. Той е един от основателите на прочутата школа "Баухаус“ и е сред пионерите на модернизма, заедно с Лудвиг Мис ван дер Рое и Льо Корбюзие. В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" говорим за него, ден преди годишнината от неговата кончина на 5 юли.

Роден на 18 май 1883 г. в Берлин, Гропиус следва архитектура в Мюнхен и Берлин. През 1910 г. основава частна практика с Адолф Майер и проектира фабриката "Фагус", която става важен пример за модернизма. След Първата световна война, през 1919 г., той става директор на училището за изкуства и занаяти във Ваймар, което трансформира в прочутата школа Баухаус". Баухаус бързо се превръща в синоним на новаторски и функционален дизайн, който обединява изкуствата и занаятите.

През 1934 г. Гропиус напуска нацистка Германия и се установява във Великобритания, а по-късно и в САЩ. В Америка той преподава в Харвард и основава архитектурната фирма "The Architects' Collaborative" (TAC). Сред известните му проекти са Багдадският университет и небостъргачът "МетЛайф" в Ню Йорк.

Валтер Гропиус умира през 1969 г. на 86-годишна възраст, оставяйки значимо наследство в модерната архитектура. Неговите идеи и проекти продължават да вдъхновяват поколения архитекти и дизайнери.

В едно изказване в ефира на предаването, изкуствоведката Кристина Тужарова, по повод 100-годишнината от основаването на Баухаус през 2018 г., сподели следното:

"Стил Баухаус, особено този, който познаваме в архитектурата, се развива след закриването на школата през 1933 г. Национал-социалистите закриват "Баухаус" и тогава тези много добре подготвени студенти и млади майстори-преподаватели се пръсват по целия свят и създават един стил, който освен Баухаус се нарича и интернационален. Това е стилът, който познаваме от архитектурата на Ню Йорк и Чикаго. Наследник на този стил са и нашите жилищни комплекси, изградени през 60-те години в Берлин - както в Западен, така и в Източен, а по-късно и при нас. Влиянието на школата е огромно и това се вижда не само в архитектурата.

Философията на Баухаус е била да разпространяват добър дизайн за хора, които нямат големи финансови възможности. Те са създавали всичко с идеята да бъде лесно вкарано в производство, лесно изпълнено с евтини материали и с модули, които се повтарят. Целта им е била да предложат добър дизайн за голяма общност.“

Наследството на Валтер Гропиус и Баухаус продължава да живее и днес, доказвайки силата на добрия дизайн и неговото значение за обществото.

Чуйте коментара на Василена Мирчева в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стоян Ставру в студиото на предаването

Ангажираност вместо истина: Новата формула за медийно съдържание

В изданието на предаването "Часът на етиката", излъчено по "Време за наука", проф. Стоян Ставру насочи вниманието към една от най-сериозните съвременни заплахи за обществото – манипулацията на вниманието, фалшивите новини и размиването на границите между журналистика и пропаганда. Според проф. Ставру, днес повече от всякога е необходимо да водим..

обновено на 13.05.25 в 14:07
Проф. Стоян Денчев, Нина Цанева и доц. Диана Стоянова

Университетът по библиотекознание и информационни технологии чества 75-годишнина

Университетът по библиотекознание и информационни технологии – УниБИТ чества своята 75-годишнина с поредица от научни форуми, дискусии и празнични събития. За съхраняването на историята, поддържането на академичния дух и бъдещето в "Нашият ден" говори проф. д. ик. н. Стоян Денчев – основател и дългогодишен ректор на УниБИТ, настоящ..

публикувано на 13.05.25 в 10:15

И замириса на море

Новото издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" открива със замах летния сезон с отбелязването на един чудесен празник – Летния Никулден! Пренасянето на мощите на Св. Николай Чудотворец от гр. Мира в Бари. Специален гост на предаването е Николай Николов, който говори много увлекателно не само за празника и за риболова, но и за отношенията на..

публикувано на 12.05.25 в 16:10

Между благотворително мотосъбитие, детска книжка, наводняване на съседа и Куала Лумпур

Милен Марчев е организатор на предстоящото на 18 май десето юбилейно издание на The Distinguished Gentleman's Ride (DGR) ("Поход на забележителните джентълмени") в София. Походът е благотворително мото събитие, което съчетава стил, обществен ангажимент и страст към класическите и ретро мотоциклети. Милен Марчев го определя като "масово събитие на хора с..

публикувано на 12.05.25 в 13:32

Конкурсът "Хижа на годината": Кой и защо заслужава признание

Какво прави една хижа достойна за признание; на базата на какво са обусловени категориите в конкурса "Хижа на годината"; какви са критериите за номинациите и могат ли те да бъдат отправна точка за изготвяне на актуална наредба и правилник за хижите? На тези въпроси в "Нашият ден" отговарят Венцислав Венев – председател на БТС, и Иван Панчев..

публикувано на 12.05.25 в 10:22