Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световен ден за борба с алергиите:

Алергията – болест на съвремието

Акад. Петрунов: Увеличаването на алергичните заболявания се дължи на три фактора – генетична предразположеност, околна среда, начин на живот

Снимка: Pixabay

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща.

В Световния ден за борба с алергиите в "Нашият ден" разговаряме с акад. Богдан Петрунов – за видовете алергии, разпространението им, сезонната обусловеност и превенцията.

Алергията е болестта на съвремието ни. По думите на акад. Петрунов, е важно да бъде повишена информираността по отношение на заболяването и неговата превенция, тъй като алергиите са сериозен феномен.

Дихателната алергия, известна като бронхиална астма, е сред най-сериозните алергични заболявания. Сенната (поленова) хрема, уртикарията, лекарствената алергия, алергията, причинена от инфекции и тази, в следствие на замърсена околна среда са други често срещани реакции, които увреждат дихателната система, кожата и храносмилателната система, обяснява специалистът.

По данни на СЗО финансовите средства, необходими за диагностика и лечение на алергичните заболявания, са два пъти повече от средствата, отделени за СПИН и туберкулоза, взети заедно, изтъква акад. Петрунов.

Увеличаването на алергичните заболявания се дължи на три фактора – генетична предразположеност, околна среда, начин на живот. Факторите на околната среда от човешки произход са индустриалното и транспортно замърсяване на въздуха. Климатичните промени, предизвикващи вулканична и въздушна активност, също оказват глобално влияние върху проблема, заявява акад. Петрунов.

Съвременният начин на хранене, в който доминират изкуствените съставки и храни, също е пряко свързан с алергичната предразположеност. По думите на акад. Петрунов има доказана пряка връзка между затлъстяването и бронхиалната астма.

Изключително вредно влияние върху човешкия организъм оказва безразборната употреба на лекарствени продукти и антибиотици. Освен че тази практика води към антибиотична резистентност, тя усилва и шансовете за поява на алергично заболяване.

Въпреки масовите кампании тютюнопушенето се увеличава в световен мащаб, заявява акад. Петрунов и допълва, че този навик директно усилва алергичните реакции в човешкия организъм.

Радиацията се повишава и уврежда имунната система. Гостът съветва да използваме слънцезащита, която да ни предпазва от ултравиолетови лъчи, но да следим за алергична реакция, тъй като химически субстанции могат да доведат до такава. Ако забележим и най-малкия признак за кожна реакция, трябва да се обърнем към дерматолог.

Има значителен напредък в лечението на алергичните заболявания, по думите на акад. Петрунов. Най-съвременните методи за борба с алергиите са биологичната терапия и широко използваната специфичната имунотерапия – ваксинация срещу съответния алерген. За да има качествено лечение на болния, трябва да има качествена диагностика – това в България се извършва на много високо ниво, изтъква гостът.

Целия разговор чуйте в звуковия файл:  


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33

Жени и деца бежанци – пътят към успешната интеграция

В рамките на рубриката "Темата на деня" в ефира на "Нашият ден" се проведе задълбочен разговор за интеграцията на жените и децата бежанци от Украйна. Участие взеха Бистра Иванова, председател на "Мулти култи колектив", украинската поетеса Ана Багряна и Виктория Петрова, мениджър програми и оценка на проекти към "Българския фонд на жените"...

обновено на 03.12.24 в 10:22

Персонализирано здравословно хранене: Как работи платформата NutriWell?

В рубриката "Епизоди от живота" обсъдихме как иновативните технологии могат да подкрепят здравословния начин на живот. Владислав Живков, управител на "Инова Ливинг", представи проекта NutriWell – платформа, разработена с помощта на изкуствен интелект , която има за цел да подпомага здравословното хранене и социалното включване. "NutriWell е..

публикувано на 03.12.24 в 09:00

Запомнете: мендокусай!

В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно".  Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем.  Японците например имат термина..

публикувано на 02.12.24 в 18:10