На 8 юли 2024 г. в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, която се излъчва по програма "Христо Ботев", тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Тя е насочена към българчетата, които живеят извън пределите на България.
За предизвикателството да илюстрираш най-популярното произведение на един класиците на българската литература, как се визуализират героите и техните характери – на тези и на още много въпроси в "Домът на музите" отговаря Китана Гигова.
Тя работи по илюстриране на романа заедно със свои бивши съученици под ръководството на актьора Руси Чанев и преподавателката в НУИИ "Илия Петров" Александра Димитрова. В проекта се включват 25 млади автори, които създават 60 графики.
"В началото съвсем сама започнах да си припомням книгата и да чета онова, което съм взела да илюстрирам. Беше трудно, защото нямах този тренинг да проучвам нещата до такава степен, за дрехите, както и за епохата", споделя Китана Гигова, която вече е студентка три курс "Интерактивен дизайн и компютърни игри" във Великотърновския университет "Св.св. Кирил и Методий".
Илюстрациите са резултат от различни гледни точки на учениците, които умело разчупват клишираната представа за образите в това знаково литературно произведение.
Самата Китана Гигова визуализира втората част на романа. Това са образите на Боримечката, Рада Госпожина и Бойчо Огнянов.
Целия разговор на Теодора Церовска с Китана Гигова можете да чуете от звуковия файл.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg