Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отец Кирил Попов:

За музикалната поема "Рилският пустинник" и нуждата от духовна храна

Концерт-спектакъл пред храм-паметник "Св. Александър Невски" – 26, 27 и 18 юли

Снимка: Софийска опера и балет

По повод 100-годишнината от освещаването на храм-паметник "Св. Александър Невски" на 26, 27 и 18 юли пред Патриаршеската катедралата ще бъде представен концерт-спектакълът "Рилският пустинник". 

За духовната музикална поема и необходимостта от духовен компас в едно смутно време в "Нашият ден" говори отец Кирил Попов – композитор, диригент, протойерей от столичния храм "Св. Неделя".

Всичко е Божий промисъл, вярва отец Кирил и изразява своята благодарност към проф. Пламен Карталов, директор на Софийската опера и балет, чиято инициатива е поставянето на представленията пред храм "Св. Александър Невски".

"Този храм е сърцето на София, както сърцето на България се намира в Рилската света обител, където се покоят мощите на всебългарския светец, наш покровител, преподобни св. Йоан Рилски Чудотворец – великан на духа. Ние днес се вдъхновяваме от неговия духовен подвиг и нека имаме това спокойствие, тази надежда, че св. Йоан бди и се моли пред Бога за всички нас.", казва отец Кирил.

Композирането на музикалната поема наистина се случва чрез Божия промисъл. Отец Кирил случайно намира в архива си малка книжка, озаглавена "Рилският пустинник". В нея прочита поетични, боговдъхновени текстове, написани през 1937 година от писателя, поет, публицист и общественик Тихомир Павлов.

 "Адресът е преди всичко нагоре, към Бога. Тези текстове са в прослава на Бога и на неговия угодник Йоан.", заявява отец Кирил.

"България е държава на духа. Ние сме наследници на великани на духа – това са всички наши народни будители, които основно са духовни лица. Човек е двусъставно същество – има плът, но има и душа. Когато нямаме духовен живот, нямаме религиозно-нравствено възпитание и се грижим само за плътта си, се превръщаме в едни животински видове и груби консуматори, без да мислим за своето издигане. Затова Христос идва на Земята, за да ни остави своето учение за праведен живот. Чрез своите кръстни страдания е изкупил първородния грях на човешкия род, а чрез акта на възкресението е обезсилил злото в света.", казва отецът и допълва, че изкушенията и изпитанията не бива да ни отчайват, а да засилват упованието ни в Бога.  

В спектакъла участват и деца, а ключов момент е появата на детето св. Лука, племенник на св. Йоан Рилски, разказва свещеникът. "Много е важно още от млада възраст едно дете да разбере, че трябва не само да се храним здравословно, но и да приемаме спасителна, духовна храна.", казва отец Кирил.

А посланията в "Рилският пустинник" са особено актуални и валидни за нашето съвремие – това доказва отец Кирил, като прочита откъс от поемата.

Целия разговор чуйте в звуковия файл: 

Ставрофорен иконом д-р Кирил Попов е роден на 5 декември 1955 г. Завършва през 1975 г. Софийската духовна семинария, а през 1981 г. и Духовната академия. През 1982 г., по решение на Св. Синод на БПЦ, е изпратен като аспирант в Московската духовна академия, където специализира хорово дирижиране, индивидуално учи хармония и композиция при изтъкнатия руски композитор, музиковед и педагог Владимир Мартинов и защитава кандидатска (докторска) дисертация на тема "Развитие на осмогласието в Руската и Българската православни църкви". В края на 1984 г. завършва диригентския клас при Московската духовна академия с голям концерт на смесения хор при класа и присъдено отличие "Златен камертон".

След завръщането си в България преподава източно църковно пеене (1985-1989) и хорово пеене (1991-2000) в  Софийската духовна семинария, дирижира хора при катедралния храм "Св. Неделя" – София (помощник-диригент 1985-1990 г. и  диригент 1991-2000 г.), а през 1989-1990 г. работи като научен сътрудник в Църковноисторическия и архивен институт при Българската патриаршия.

През 1987-1988 г. преминава следдипломна квалификация по хорово дирижиране в Българската държавна консерватория (сега Национална музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" – София) в диригентския клас на проф. Васил Арнаудов. Това негово обучение завършва с едночасов изпит-концерт на 11.11.1988 г. в голямата зала на консерваторията с изпълнение на църковни песнопения от смесения хор при патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски". От 17.03.1986 г. е диригент на Софийския свещенически хор.

През лятото на 2000 г. приема духовен сан. От 01.11.2013 г. е енорийски свещеник  в митрополитския катедрален храм "Св. Неделя" в София.

По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25