Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българската онкология – има специалисти, но системата не функционира

Снимка: УСБАЛО

В началото на седмицата стана ясно, че България се включва в Европейски консорциум на националните хъбове за лечение на рак. Тази стъпка е част от идеята върху националните планове да работят организации от цяла Европа.

Моментната ситуация с лечението на рак в България коментира в Lege Artis доц. д-р Ася Консулова, началник на Клиниката по медицинска онкология в УСБАЛО – София и част от Съвместната онкологична национална мрежа.

Съвместната онкологична национална мрежа е организация, която цели да обедини специалисти и съсловни организации от всяка една област на онкологичната грижа в България, заявява доц. д-р Консулова.

Качеството на онколечението у нас може да бъде подобрено чрез въвеждане на стандарти, специализирани ракови центрове и продължаващо медицинско обучение, изтъква специалистът.

"Ситуацията е доста трудна в българската онкология. В България има много добри специалисти, които могат да проведат адекватно онкологично лечение по най-добрия възможен начин. Имаме и ранен достъп до лекарства", заявява доц. д-р Консулова и подчертава, че проблемът е липсата на ясно функционираща система – разписани "маршрути" за онкологичните пациенти.

"Това, че има възможности и много добра медицинска онкология с противотуморно лечение, не значи, че лечението се осъществява навсякъде по най-правилния начин, съблюдавайки правилата и времевите интервали", допълва гостът.

Европейския консорциум, от който България става част, е наднационална организация, която изгражда комуникационна мрежа за споделяне на добри практики от цяла Европа, обяснява доц. д-р Консулова. Борбата за нашата страна е да бъде обособен Национален раков център според европейските правила, по думите на госта.

Скрининг, ранна диагностика, проследяване, лечение, семейна анамнеза, развиване на научна дейност – това са стъпките, които трябва да бъдат въведени и систематизирани така, че да се подобри здравето на българските граждани.

Продължаващото медицинско обучение е особено важно в сферата на онкологията, изтъква доц. д-р Консулова. Онкологията се променя динамично в рамките на седмици и, независимо от политическите влияния, е необходимо постоянство в предоставянето на тези нови медицински познания.

Сред водещите проблеми доц. д-р Консулова откроява липсата на скринингови програми у нас. Профилактичните прегледи и спорадичните кампании не могат да заменят националната стратегия за скриниг според пол и възраст.

Целия разговор чуйте в звуковия файл 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ива Стоянова и Георги Събев в градините си

За градинарството и храната с любов

Ива Стоянова и Георги Събев имат зеленчукови градини и парници в ямболското село Ханово, откъдето е родът на Георги. И двамата са с професии, свързани с растенията и храната – Ива е ландшафтен архитект, а Георги е готвач, с дълъг стаж в ресторанти в Скандинавия, включително и като главен готвач, включително в ресторанти в дивата природа, където всичко..

публикувано на 19.09.24 в 16:25

Изложбата "Да победиш рака" дава надежда и разбива митове

Септември е месец на осведоменост за рака при децата. Сдружение "Деца с онкохематологични заболявания" (СДОХЗ) вече 14 години реализира различни инициативи в рамките на международната кампания – разказва в "Нашият ден" Петя Александрова . Акцент тази година е фотографската изложба "Да победиш рака" , която ще бъде открита днес в 18:30 в..

публикувано на 19.09.24 в 10:52
Александър Шпатов

Градът в разкази: "На живо от София" – ново издание с нови перспективи

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостуваха Александър Шпатов, юрист, писател, гид и общественик, заедно с художника Дамян Дамянов, автор на илюстрациите и оформлението на новото издание на сборника "На живо от София". Темата на разговора се фокусира върху обновеното и допълнено издание на книгата и връзката между литературата и..

публикувано на 19.09.24 в 10:31

Как баща от Пловдив преобразява детските площадки в квартала

Днес ще ви запознаем с човек, който олицетворява истинското значение на гражданския дълг. Без да очаква помощ от институциите или някакви награди, той поема инициативата и чрез своите действия дава пример на децата си какво означава да се грижим за общото благо. Този човек е Даниел Цавков от Пловдив. Неговият основен стремеж е да покаже на децата..

обновено на 19.09.24 в 10:10

Как да разпознаем симптомите на туберкулоза? Консултации и скрининг през септември

В периода 16-20 септември 2024 г. лечебните заведения за диагностика и лечение на туберкулоза ще предлагат безплатни консултации за всички желаещи в рамките на кампанията "Седмица на отворени врати". Тази инициатива е част от Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в Република България за периода 2021-2025 г., ръководена от..

обновено на 18.09.24 в 12:43