Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йорданка Начкова:

Глухите хора се вълнуват и живеят пълноценно – вижте ги

90 години от основаването на Съюза на глухите в България

През 1934 година група млади ентусиасти основава дружество на глухите в столичното училище "Йосиф Ковачев". Постепенно такива организации се появяват из цялата страна и се обединяват в Съюза на глухите в България, който днес чества своя 90 годишен юбилей.

Умеем ли, като общество, да превеждаме тишината и да чуваме нечуващите – разговор в "Нашият ден" с Йорданка Начкова, главен редактор на в. "Тишина".

В началото на разговора Начкова изразява своята гордост от дълголетието на организацията: "Днес е голям празник, който носи много чест за нашия съюз."

Самият вестник "Тишина" има 67-годишна история, като винаги се е стремял да информира глухата общност, относно съюзната дейност и това, което се случва в световните организации, разказва Начкова.

Много са чувствителните теми, свързани с живота на глухите в България, споделя Начкова. През 2021 година беше приет Закон за жестовия език – огромно постижение за глухата общност. Жестовият език вече е официален, може да бъде използван в институции и изучаван в училище, пояснява Начкова, но добавя, че за съжаление законът не се прилага изцяло. Липсват ресурсни учители за глухите ученици, а студентите в университетите не разполагат с преводач.

"Държавните органи просто трябва да ни обърнат повече внимание. В последните години с много усилия е повишена групата на инвалидност – от втора група е станала първа. Съюзът на глухите, заедно с други организации извоюва повече средства за купуване и ремонт на слухови апарати. Когато обаче става въпрос за по-човешка подкрепа, държавата не чува.", казва Начкова.

Съюзът на глухите в България ще отпразнува своята 90-годишнина в Приморско между 8 и 14 септември, съобщава гостът. Официалното честване ще се състои на 13 септември в местното читалище. Организиран е и юбилеен младежки лагер, допълва Начкова.

На 14 септември ще бъде проведен и Националният фестивал на художествената самодейност на Съюза на глухите в България. Начкова кани слушателите да се присъединят към този интересен празник, изпълнен с песни, танци, пантомима и жестове.

В заключение Начкова казва: "Глухите хора са като всички други в обществото. Те творят, четат, пътуват. Единственото, което не могат да правят, е да чуват. Обществото понякога не ги разбира. Глухите хора се вълнуват и живеят пълноценно – вижте ги."

Целия разговор чуйте в зувковия файл: 
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любка и Никола Зикатанови

Приказка за малкото лозе и голямото вино

Техните корени са от Мелник, както и тяхното вино. Любка и Никола Зикатанови се завръщат към миналото си, за да построят бъдеще за себе си,  децата и внуците. Вярват, че във виното е истината, както и в спасението на малкото лозе. "Във Вила Мелник се ражда вино единствено и само от грозде", категоричен е Никола Зикатанов. Стотиците туристи, посещаващи..

публикувано на 04.05.25 в 10:25

Жените мироносици

В неделята на жените мироносици се спираме на христовия поздрав "Радвайте се". Какъв е смисълът на неделята на жените мироносици? За понятията еманципация и феминизъм в Църквата. На какво се основават упреците, че в православното учение жената е подценявана? Защо ни напомня, че в безнадеждната тъмнина са светили единствено любовта и верността. Как..

обновено на 04.05.25 в 10:11
Мехмед Юмер, Ана-Мария Кръстева и Константин Събчев (отляво на дасно)

Как религиозната вяра влияе на свободата на словото

Свободата на печата и религиозната свобода следва взаимно да се подкрепят в едно демократично общество. Религиозната вяра може да окаже влияние върху журналистите по няколко начина, като им предоставя морална и етична рамка, подкрепа в трудни моменти и възможност за разширяване на разбирането за различни култури и общества. Как точно това се случва..

публикувано на 03.05.25 в 13:05

Словашката връзка на Горна Митрополия

Село Горна Митрополия се намира в община Долна Митрополия, област Плевен. Името на селището идва от думите Митра (бог Митра) и полис (град) – и значението му е Град на бог Митра. Източното божество Митра е било почитано от римските легионери. В местността "Боев геран", която е на около 2 км западно от селото, има останки от голямо римско селище от I -..

публикувано на 03.05.25 в 10:03
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Точно тези хора ли трябва да учат децата на добродетели

Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към обществото и защо темата за добродетелите в училище е "пушилка", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Любомир Аламанов , експерт по класически, иновативни и кризисни комуникации, който..

публикувано на 02.05.25 в 17:15