"За учебната 2024-2025 година във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев" е утвърден държавен план-прием за обучение по специалност "Програмиране на изкуствен интелект", а това означава, че нашите ученици могат да придобият професия програмист на изкуствен интелект от направления компютърни науки", съобщи в предаването "Следобед за любопитните" д-р Елеонора Лилова – директор на училището.
"По традиция в училището, – споделя тя, – съчетаваме иновации с традиции, за това и изучаването на тази нова професия се съчетава с интензивно изучаване на английски език като основен и втори език – испански или немски.
Ясно е, че изкуственият интелект ще измести някои от професиите, а може би е по-точно да се каже, че ще се намеси във всички сфери на нашия живот и ще промени пазара на труда в България, като така се променя и професията на програмиста. Вероятно след години именно те ще използват изкуствения интелект основно в своята работа. Това, разбира се, не означава, че програмистите или други професии ще изчезнат, напротив, те ще бъдат много по- ефективни.
Това означава, че ние, като преподаватели, трябва да подготвим нашите възпитаници умело да работят с бази данни, с програмиране, с алгоритми и структури на данни, операционни системи, математически основи на изкуствения интелект, интернет програмиране, невронни мрежи, моделиране на данни и още специализирани предмети.
Нашето училище е единственото, което осигури на място работа по учебните програма на училищна академия "Телерик", която стана наш партньор.
Едно друго, още по-ценно партньорство, това на бизнеса и университетите. Нашите ученици имат възможност да надградят теоретичните си знания чрез държавна практика, осигурена от партньорството ни с Българската асоциация на софтуерните компании, където членуват около 150 компании", съобщи в ефира д-р Елеонора Лилова.
За реализирането на всичко това в училището привличат работещи специалисти с опит и знания. Изкуственият интелект, – категорична бе д-р Лилова, – ще изисква от всички да се учим постоянно, затова и ние избрахме да предложим на своите ученици те да го познават и да могат да работят и творят осъзнато с него."
Цялото интервю на Ани Костова с д-р Елеонора Лилова от предаването "Следобед за любопитните" можете да чуете в звуковия файл.
С Мария, Анна и Антон тръгваме на едно пътешествие из екзотични места – там, където какаовият плод е приютен под щедрите сенки на високи бананови палми или отрупани с манго и папая дървета. Островът, на който отиват е Гренада и е сред многото в Карибския басейн. А Мария, Анна и Антон, не просто търсят приключения сред джунглата на "Какаовия колан"...
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо като съвременния Бай Ганьо. Негов автор е д-р Богдан Дичев, гл.ас. в Института за етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН, гост на предаването "За думите". Той изследва публикуваните в..
Способни ли са машините да мислят? Има ли връзка между разбирането, интелигентността и съзнанието? Каква е природата на мозъчните процеси, които са в неговата основа, и могат ли да бъдат прехвърлени в електронен носител? Тези и други въпроси обсъждат авторите на статиите, включени в сборника "Изкуствен срещу естествен интелект", чийто съставител е..
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около езерото вече е квартал на Баку, столицата на Азербайджан. Нещо като нашата Бояна. Наоколо строят къщи състоятелни люде, които имат проблеми с щитовидната жлеза и трябва да дишат йодни пари. Така..
Представителите от ИП-БАН ас. Ина Анастасова – носител на наградата "Проф. Иван Шопов“ на Съюза на химиците в България "Изявен млад учен в областта на полимерите“ за 2025 г., Анна Пранчева – носител на награда за най-добър доклад на 16-ата научна сесия "Младите учени в света на полимерите" 2025 г. и отличена с грамота за достойно представяне в..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg