Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да намалим риска от сърдечно-съдови инциденти в топлото време?

Доц. д-р Красимира Христова
Снимка: Личен архив

За пореден път днес почти цялата страна е обхваната от червен код поради опасни горещини – между 38 и 43 градуса.

Как да намалим риска от сърдечно-съдови инциденти в топлото време – слушателите на Lege Artis съветва доц. д-р Красимира Христова, кардиолог и председател на Асоциацията по сърдечно-съдова образна диагностика.

Горещините са допълнителен рисков фактор за пациентите с установени сърдечно-съдови проблеми, категорична е доц. Христова. Възможно е обостряне на ритъмните нарушения, тъй като обезводняването води до електролитен дисбаланс в организма, пояснява кардиологът. Ето защо специалистите съветват пациентите да приемат повече течности – но не по-голямо количество, от това, което могат да отделят, добавя доц. Христова.

Хората с артериална хипертония трябва внимателно да проследяват своята терапия и промените в кръвното си налягане, подчертава кардиологът.

Рязката смяна на температурния баланс е шок дори за здравия организъм, обръща внимание доц. Христова. Много млади и здрави пациенти се оплакват от общ дискомфорт, световъртеж, замайване, гадене, защото прекаляват с употребата на климатик, изтъква кардиологът и добавя, че здравият организъм може да понесе между 15-20 градуса разлика при смяната на средата.

Малките деца и възрастни пациенти са най-уязвими в горещините, изтъква доц. Христова. Тя съветва всички да носят шапка и широки и светли дрехи, да консумират по-леки храни и много течности, но без газирани напитки и алкохол.

Когато се колебаете, че нещо не е наред с вашия организъм, не се колебайте да посетите специалист, предупреждава доц. Христова.

Повече по темата чуйте в звуковия файл:  


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да разпознаем ранните признаци на аутизма?

На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..

обновено на 02.04.25 в 12:33

Да дишаш е привилегия: Един живот в очакване на чудо

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..

обновено на 02.04.25 в 11:22

Ани Андонова: Децата с аутизъм вече са по-разпознаваеми и по-приети в обществото

На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..

обновено на 02.04.25 в 10:15

Несигурното, но адаптивно младо поколение: Изводи от мащабно проучване

През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..

обновено на 01.04.25 в 14:38

Птиците и щастието: Как 1 април ни напомня за връзката им

Освен Ден на шегата, 1 април е и Международен ден на птиците – една от най-старите дати в природозащитния календар . По този повод д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет и част от общността "Дивата София" споделя своите наблюдения за връзката между присъствието на птици в ежедневието ни и усещането за щастие...

обновено на 01.04.25 в 14:03