За пореден път днес почти цялата страна е обхваната от червен код поради опасни горещини – между 38 и 43 градуса.
Как да намалим риска от сърдечно-съдови инциденти в топлото време – слушателите на Lege Artis съветва доц. д-р Красимира Христова, кардиолог и председател на Асоциацията по сърдечно-съдова образна диагностика.
Горещините са допълнителен рисков фактор за пациентите с установени сърдечно-съдови проблеми, категорична е доц. Христова. Възможно е обостряне на ритъмните нарушения, тъй като обезводняването води до електролитен дисбаланс в организма, пояснява кардиологът. Ето защо специалистите съветват пациентите да приемат повече течности – но не по-голямо количество, от това, което могат да отделят, добавя доц. Христова.
Хората с артериална хипертония трябва внимателно да проследяват своята терапия и промените в кръвното си налягане, подчертава кардиологът.
Рязката смяна на температурния баланс е шок дори за здравия организъм, обръща внимание доц. Христова. Много млади и здрави пациенти се оплакват от общ дискомфорт, световъртеж, замайване, гадене, защото прекаляват с употребата на климатик, изтъква кардиологът и добавя, че здравият организъм може да понесе между 15-20 градуса разлика при смяната на средата.
Малките деца и възрастни пациенти са най-уязвими в горещините, изтъква доц. Христова. Тя съветва всички да носят шапка и широки и светли дрехи, да консумират по-леки храни и много течности, но без газирани напитки и алкохол.
Когато се колебаете, че нещо не е наред с вашия организъм, не се колебайте да посетите специалист, предупреждава доц. Христова.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..
През последните дни сериалът "Юношество" разбуни обществения дебат, провокирайки размисли за средата, в която израстват днешните млади хора. Той насочи вниманието към начина, по който възрастните често подценяват факторите, формиращи съзнанието и поведението на новото поколение. В предаването "Време за наука" гостува Яница Петкова от агенция..
Освен Ден на шегата, 1 април е и Международен ден на птиците – една от най-старите дати в природозащитния календар . По този повод д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет и част от общността "Дивата София" споделя своите наблюдения за връзката между присъствието на птици в ежедневието ни и усещането за щастие...
През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото, с цел да се напомни на..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
"Сън преди вечност" е новата изложба на художника Мартин Джачков, която на 5 април ще бъде открита в галерия "Видима" в Севлиево . В нея Джачков..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg