Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Частният случай на Велина Иванова

Незаконно и опасно строителство в центъра на София – какво се случва?

Незаконно и опасно строителство в центъра на София – на бул. "Христо Ботев" № 73 вече 4 месеца изправя жителите на района пред усещане за безизходица. Какви проверки са извършили институциите – в "Законът и Темида" разглеждаме частния случай на Велина Иванова от София.

След отправена покана към представител на община "Възраждане", чуваме писменото общинско становище, адресирано до предаването.

"Това е казус безизходица. От 4 месеца не срещаме никакво съдействие от община "Възраждане". Безброй сигнали сме подали със съседите, никой не ни обръща внимание. Местната администрация има едни твърдения за незаконен строеж. Казват, че е по чл. 93 в Наредба №7 към ЗУТ и че е леко слънцезащитно покритие.", разказва Иванова.


Иванова описва въпросната постройка, която граничи с нейния собствен имот. Става дума за тераса от 43 кв. м, която съседът е покрил с масивна дървена конструкция, керемиди, дограма, и 12 прозореца. Постройката се отводнява чрез улуци в имота на Иванова, като вече има топлоизолация и прокарано електричество.

Представителят на община "Възраждане" от отдел "Контрол по строителството" Христо Ковачев не обръща необходимото внимание на подадените сигнали. Недоволните съседи получават внимание единствено от РДНСК и инж. Чурилков, който изпраща служители за полева проверка. Тяхната констатация е, че постройката не е "леко слънцезащитно покритие", представлява масивна дървена конструкция.

Това, което Иванова и нейните съмишленици изискват, е да бъде организирана съвместна полева проверка, както и да бъде установено каква е наличната документация за извършване на строителство, на какви норми отговаря постройката и на какъв принцип е одобрена.


Иванова споделя, че е подала цели 23 сигнала
– до общинската администрация, до кмета и заместник-кмета на район "Възраждане",  до ДНСК и РДНСК, до дирекция "Общински строителен контрол". Сигнализирана е и дирекцията, отговаряща за паметниците на културата, тъй като имотът е в непосредствена близост до Дюлгерското здание, подчертава Иванова.

"Местната администрация се опитва всячески да узакони вече построения незаконен строеж. Институциите бездействат – опитват се да бъдат полезни на нарушителя.", смята Иванова и добавя, че беззаконието трябва да си отиде.

След отправен въпрос от страна на БНР до ДНСК, Дирекцията изпрати мейл със становище, относно незаконното строителство на бул. "Христо Ботев" № 73. ДНСК уверява, че ще бъде извършена съвместна проверка заедно със служители на Столична община, дирекция "Общински строителен контрол" и район "Възраждане". В рамките на 10 работни дни след извършване на проверката предаването ще бъдат обявени резултатите от нея.


От община "Възраждане" отговарят на постъпилото запитване с писмо. Отговорът гласи, че във връзка с постъпили жалби за незаконно строителство са извършвани проверки на място от страна на администрацията и на Главна дирекция "Инспекторат за опазване на културното наследство" към Министерството на културата. Съставен е протокол с указания за незабавно спиране на строителните дейности до получаване на положително становище от Министерство на културата. Работна група от район "Възраждане" е в процес на преразглеждане на преписката и всички новопостъпили документи.

"Законът и Темида" ще продължи да следи казуса през първите дни на месец септември.

Повече по темата чуйте в звуковия файл: 

Снимки: личен архив на Велина Иванова
По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12