Незаконно и опасно строителство в центъра на София – на бул. "Христо Ботев" № 73 вече 4 месеца изправя жителите на района пред усещане за безизходица. Какви проверки са извършили институциите – в "Законът и Темида" разглеждаме частния случай на Велина Иванова от София.
След отправена покана към представител на община "Възраждане", чуваме писменото общинско становище, адресирано до предаването.
"Това е казус безизходица. От 4 месеца не срещаме никакво съдействие от община "Възраждане". Безброй сигнали сме подали със съседите, никой не ни обръща внимание. Местната администрация има едни твърдения за незаконен строеж. Казват, че е по чл. 93 в Наредба №7 към ЗУТ и че е леко слънцезащитно покритие.", разказва Иванова.
Иванова описва въпросната постройка, която граничи с нейния собствен имот. Става дума за тераса от 43 кв. м, която съседът е покрил с масивна дървена конструкция, керемиди, дограма, и 12 прозореца. Постройката се отводнява чрез улуци в имота на Иванова, като вече има топлоизолация и прокарано електричество.
Представителят на община "Възраждане" от отдел "Контрол по строителството" Христо Ковачев не обръща необходимото внимание на подадените сигнали. Недоволните съседи получават внимание единствено от РДНСК и инж. Чурилков, който изпраща служители за полева проверка. Тяхната констатация е, че постройката не е "леко слънцезащитно покритие", представлява масивна дървена конструкция.
Това, което Иванова и нейните съмишленици изискват, е да бъде организирана съвместна полева проверка, както и да бъде установено каква е наличната документация за извършване на строителство, на какви норми отговаря постройката и на какъв принцип е одобрена.
Иванова споделя, че е подала цели 23 сигнала – до общинската администрация, до кмета и заместник-кмета на район "Възраждане", до ДНСК и РДНСК, до дирекция "Общински строителен контрол". Сигнализирана е и дирекцията, отговаряща за паметниците на културата, тъй като имотът е в непосредствена близост до Дюлгерското здание, подчертава Иванова.
"Местната администрация се опитва всячески да узакони вече построения незаконен строеж. Институциите бездействат – опитват се да бъдат полезни на нарушителя.", смята Иванова и добавя, че беззаконието трябва да си отиде.
След отправен въпрос от страна на БНР до ДНСК, Дирекцията изпрати мейл със становище, относно незаконното строителство на бул. "Христо Ботев" № 73. ДНСК уверява, че ще бъде извършена съвместна проверка заедно със служители на Столична община, дирекция "Общински строителен контрол" и район "Възраждане". В рамките на 10 работни дни след извършване на проверката предаването ще бъдат обявени резултатите от нея.
От община "Възраждане" отговарят на постъпилото запитване с писмо. Отговорът гласи, че във връзка с постъпили жалби за незаконно строителство са извършвани проверки на място от страна на администрацията и на Главна дирекция "Инспекторат за опазване на културното наследство" към Министерството на културата. Съставен е протокол с указания за незабавно спиране на строителните дейности до получаване на положително становище от Министерство на културата. Работна група от район "Възраждане" е в процес на преразглеждане на преписката и всички новопостъпили документи.
"Законът и Темида" ще продължи да следи казуса през първите дни на месец септември.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg