Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съветите на адвоката:

Допустимо ли е искането за отлагане връчването на втория мандат от президента?

Д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова
Снимка: БНР

В "Законът и Темида"  дългогодишният консултант на предаването д-р Орлин Колев, експерт по конституционно право, отговаря на слушателски въпроси в ефир.

Допустимо ли е искането за отлагане връчването на втория мандат от президента?

В отговора си д-р Колев се позовава на чл. 99 от Конституцията – разпоредбата, която овластява президента да връчи първи, втори и трети проучвателен мандат за съставяне на правителство при положение, че предходните мандати са били неуспешни. По думите на юриста в това поле се срещат две генерални концепции за функцията на президента.

От една страна, президентът трябва да е балансьор в усилията за съставяне на правителство. В този смисъл, ако политическите субекти се нуждаят от време, за да намерят пресечна точка между своите политики, е допустимо президентът да осигури това допълнително време за постигане на консенсус.

От друга страна, когато парламентарните групи не са съгласни помежду си с политиките, които отстояват, следва президентът да разпусне това Народно събрание, което не може да излъчи правителство, и да насрочи нови избори.

От сблъсъка на тези две концепции се определя така наречения "разумен срок", пояснява д-р Колев.

По думите на юриста 2-3 месеца на пръв поглед е твърде дълъг срок, но в случай, че субектите действително са в разгара на преговори и се очертава възможност за консенсус, президентът би могъл да допусне такъв срок.

"Това е изключителна рядкост и следва на президента да му се дадат доказателства за случващи се усилия за бъдещо правителство.", подчертава д-р Колев.

Отсрочката, която се иска преди връчването на втория мандат, дали се основава на промените в Конституцията от миналата година?

Цялата процедура по връчване на първи, след това на втори и накрая на трети проучвателен мандат е определена от самото приемане на Конституцията през 1991 година, отговаря д-р Колев. Промените касаят единствено и само служебното правителство, когато нямаме редовно правителство дори и след третия опит, допълва юристът.

Предстоят ли избори? 

Според д-р Колев най-вероятно се задават нови избори, но това е същността на демокрацията. "Това е един легитимен начин да излезем от създалата се ситуация.", изтъква юристът.

Повече чуйте в звуковия файл: 


По публикацията работи: Бисерка Граматикова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20
Доц. Атанас Мангъров

Менингит: Симптоми, лечение и ваксини – експертен анализ

В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..

обновено на 02.04.25 в 14:21
Д-р Атанаска Аврамова

Как да разпознаем ранните признаци на аутизма?

На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..

обновено на 02.04.25 в 12:33

Да дишаш е привилегия: Един живот в очакване на чудо

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..

обновено на 02.04.25 в 11:22

Ани Андонова: Децата с аутизъм вече са по-разпознаваеми и по-приети в обществото

На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..

обновено на 02.04.25 в 10:15