Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диан Костов: Изкуството обединява хората

От 15 юни до 18 август в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел се представя изложбата на българския зограф Диан Костов, озаглавена "Кръстопът – цената на избора". 

"Кръстопът – цената на избора" е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието и преобразява базиликата както отвътре, така и отвън с нестандартни инсталации и модерни иконописи, създавайки всепоглъщащо преживяване за посетителите. Диан Костов внася свежа, модерна интерпретация в една вековна традиция и създава потапящо преживяване в базиликата. 

В базиликата "Светото сърце" посетителите са предизвикани да изминат духовен път от 3 етапа. "Накъде отиваме" въвежда в света на вярата. Втората част започва с голям трънен венец, под който има огледало. Заставайки под венеца може да се зададе въпроса за "Цената", която плащаме за нашите трудни избори. Третата част – "Пътят", отвежда сред 70 оригинални икони и картини на Диан Костов. 

"Идват много млади хора и споделиха, че изложбата в техните очи представлява съвременен прочит на религиозното изкуство, че го чувстват близко и че то по някакъв начин ги връща към вярата, към църквата, към този вид творчество, което към края на 19-и век е обхващало около 95% от сътвореното в световен мащаб, а днес е едва три-четири процента. Всъщност със съпругата ми Милена Ташкова (с нея изградихме концепцията) точно това искахме – нашите неща да бъдат съвременни, да вълнуват хората и те да ги разбират, сподели в предаването "Следобед за любопитните" авторът Диан Костов. 

В Брюксел живеят над 170 националности и независимо от религията, дори едно младо момче от Малта, написа, че той събирал икони от цял свят и не е очаквал да види това в сърцето на Брюксел, допълни зографът.  "Този път с магистралата и иконите, показва пътят на всеки един от нас. Хората от базиликата много ни помагат и съдействат, дори идват с група от млади хора, за да покажат изложбата и ние със съпругата ми Милена Ташкова им разказваме за смисъла на изложеното". Наскоро една мюсюлманка, сподели Костов,  си купи икона на Богородица, което доказва, че изкуството има способността да обединява хората.  За слушателите на БНР и предаването "Следобед за любопитните" зографът Диан Костов разказа замисъла на своя проект.

Диан Костов е художник иконописец, познат освен със своите икони и стенописи, но и с проектите си в областта на модерното изкуство, представяни в България и по света. Творбите му са излагани в световни галерии и са притежание на колекционери от Европа, САЩ и Япония. 

През 2019 година Диан Костов бе селектиран за участие в дванадесетото Световно биенале за модерно изкуство във Флоренция с неговата инсталация "Кой си ти?".

Разговорът на Ани Костова със зографа Диан Костов в предаването "Следобед за любопитните", можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – БНР и личен архив
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Узунов, Емил Янев и доц. д-р Владимир Божилов (отляво на дясно)

Разходка из космоса на чудесата

В епизод 585 "Трамвай по желание" навлиза в бездънните простори на Вселената. Лоцман на нашите радиозрители   в необятната космическа територия отново е доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски" и знаменит популяризатор на науката. А поводът е новият спектакъл, създаден в рамките на..

публикувано на 05.04.25 в 17:05

"Дизайн срещу съвременно изкуство" – артпотенциал без конфликт

В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти, обединени в житейския и творчески тандем YO\KO+INA –  художниците Йонко Василев и Ина Василева . За съжаление Йонко Василев вече не е сред нас от лятото на 2023 година, но последните съвместни работи..

публикувано на 05.04.25 в 16:35

Поетическите сънища на Владимир Левчев

Голямата литературна и философска тема за съня и сънуването е занимавала и до днес е част от творчеството на поетите – от Калдерон до поколението на Владимир Левчев – Ани Илков и Румен Леонидов. Новата стихосбирка на Владимир Левчев "География на съня" се вписва в тази редица и неминуемо напомня стихотворението му, дало заглавието на негова книга от 80-те..

публикувано на 05.04.25 в 09:15

Нов криминален роман от Лиз Нюджънт

Лиз Нюджънт е една от най-популярните ирландски писателки. Романите ѝ са на първо място в ирландските класации и е лауреат на пет ирландски литературни награди. Преведени са на 16 езика, включително и на български. "Загадката Оливър", "Малки жестокости", "Стаено зло" и "Странната Сали Даймънд" я направиха популярна сред българските читатели...

публикувано на 04.04.25 в 16:25
Вяра Табакова и Васил Драганов

Нов живот на стари истории

Поредното издание на "Академия комика" включва разказите "Сфинкс без загадка" от сборника "Престъплението на лорд Савил и други новели" от Оскар Уайлд, "Роза в механата" от изданието "Търкалящи се камъни" от О.Хенри и "Пролетен бюлетин" от книгата "Ако импресионистите бяха зъболекари" от Уди Алън. На финала на предаването има запазено място за..

публикувано на 04.04.25 в 16:05