От 15 юни до 18 август в Националната базилика на Светото сърце в Брюксел се представя изложбата на българския зограф Диан Костов, озаглавена "Кръстопът – цената на избора".
"Кръстопът – цената на избора" е вдъхновена от търсенето на духовността в съвремието и преобразява базиликата както отвътре, така и отвън с нестандартни инсталации и модерни иконописи, създавайки всепоглъщащо преживяване за посетителите. Диан Костов внася свежа, модерна интерпретация в една вековна традиция и създава потапящо преживяване в базиликата.
В базиликата "Светото сърце" посетителите са предизвикани да изминат духовен път от 3 етапа. "Накъде отиваме" въвежда в света на вярата. Втората част започва с голям трънен венец, под който има огледало. Заставайки под венеца може да се зададе въпроса за "Цената", която плащаме за нашите трудни избори. Третата част – "Пътят", отвежда сред 70 оригинални икони и картини на Диан Костов.
"Идват много млади хора и споделиха, че изложбата в техните очи представлява съвременен прочит на религиозното изкуство, че го чувстват близко и че то по някакъв начин ги връща към вярата, към църквата, към този вид творчество, което към края на 19-и век е обхващало около 95% от сътвореното в световен мащаб, а днес е едва три-четири процента. Всъщност със съпругата ми Милена Ташкова (с нея изградихме концепцията) точно това искахме – нашите неща да бъдат съвременни, да вълнуват хората и те да ги разбират, сподели в предаването "Следобед за любопитните" авторът Диан Костов.
В Брюксел живеят над 170 националности и независимо от религията, дори едно младо момче от Малта, написа, че той събирал икони от цял свят и не е очаквал да види това в сърцето на Брюксел, допълни зографът. "Този път с магистралата и иконите, показва пътят на всеки един от нас. Хората от базиликата много ни помагат и съдействат, дори идват с група от млади хора, за да покажат изложбата и ние със съпругата ми Милена Ташкова им разказваме за смисъла на изложеното". Наскоро една мюсюлманка, сподели Костов, си купи икона на Богородица, което доказва, че изкуството има способността да обединява хората. За слушателите на БНР и предаването "Следобед за любопитните" зографът Диан Костов разказа замисъла на своя проект.
Диан Костов е художник иконописец, познат освен със своите икони и стенописи, но и с проектите си в областта на модерното изкуство, представяни в България и по света. Творбите му са излагани в световни галерии и са притежание на колекционери от Европа, САЩ и Япония.
През 2019 година Диан Костов бе селектиран за участие в дванадесетото Световно биенале за модерно изкуство във Флоренция с неговата инсталация "Кой си ти?".
Разговорът на Ани Костова със зографа Диан Костов в предаването "Следобед за любопитните", можете да чуете в звуковия файл.
Шекспировият театър в Паталеница навършва 25 години и отбелязва годишнината със спектакъла "Ромео и Жулиета: любовта като обред". Именно с тази Шекспирова пиеса е сложено началото на театралната школа "Петровден" през 1999 година от режисьора Христо Церовски. Мениджърът на фестивала Инна Церовска разказва в "Нашият ден" за постигнатото..
Изложбата "Габровци под Самарското знаме" ще бъде открита в Дряново на 24 юли . Това съобщи Иван Христов, директор на Историческия музей в града. Експозицията е посветена на българските опълченци от Габровския регион – Габрово, Дряново, Севлиево и Трявна , като отдава почит на приноса им в Освободителната война. Изложбата е подготвена от..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази вечер от 19:00 часа. Но това не е просто среща или лекция – това е преживяване, насочено към онези, които носят любов към старите сгради, към тяхната история и дух. Какво знаем за старите сгради? А..
Лятна предпремиера на сборника "Българска работа. Съгласуване на времената" на Стефан Минчев предстои на 15 август от 18 ч . Събитието с модератор Аксиния Михайлова, която е редактор на книгата, ще се състои на откритата сцена Експоцентър "Флора" - Бургас . По думите на Минчев заглавието е директна препратка към израза на Иван Хаджийски –..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите творби на адрес nkyanaki_petrov3@abv.bg . В категория "Поезия" могат да бъдат изпратени до три стихотворения, а в раздел "Проза" – произведения с дължина до три стандартни страници...
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg