Деница Симеонова е предприемач с дългогодишен международен опит в технологичния сектор. Като народен представител и бивш председател на Комисията по въпросите на Европейския съюз, Симеонова се фокусира върху политики в подкрепа на малкия и средния бизнес в България.
Повод за разговор в "Нашият ден" е предстоящото Лятно училище по женско лидерство в дигиталната ера, където Симеонова ще бъде панелист в сесия, посветена на младите европейски лидери.
Дами от България с интерес към предприемачеството могат да кандидатстват за участие в лятното и зимното издание на Училището по женско лидерство, което се провежда във Варшава. Програмата е на Европейската лидерска академия и предоставя пълни стипендии на дами от страни членки на ЕС, както и от Украйна, пояснява Симеонова, която изразява надежда да вдъхнови българките да участват в проекта.
Изискване към всички жени, кандидатсващи по програмата, е образование или предходен опит в технологичната сфера, подчертава гостът. Владеенето на английски език е задължително условие. Повече информация за Училището по женско лидерство може да бъде намерена тук.
Училището ще предостави една палитра от знания, изтъква Симеонова. Сред лекторите ще има представител на BBC, който ще разкрие тайните на публичното говорене – едно от важните лидерски умения в предприемачеството. Участие ще вземат инвеститори, както и представители на европейски институции, фондове за рисков капитал, бизнес ангели. Политически фигури ще говорят за международните бизнес взаимоотношения.
Целта на Европейския съюз за периода 2021-2027 година е жените да бъдат включени равностойно в технологичната революция, заявява Симеонова. Възможностите за това са много, а различни центрове и спомагателни институции предоставят консултации.
Симеонова споделя със слушателите на предаването за няколко текущи програми, насочени към женското лидерство и младото предприемачество.
Европейският съвет по иновации е отворил Женска лидерска програма, която предлага менторство и подкрепа на жени със стартиращи бизнес планове. В момента е актуално кандидатстването по програмата.
Европейски награди за жени иноватори е още една възможност за жените да получат подкрепа в сферата на социалното предприемачество, насочено към положителни обществени и екологични промени.
До 20 септември може да се кандидатства и в конкурса за младежи (18–25 г.), желаещи да стартират компания. Конкурсът е част от Европейската седмица на малките и средните предприятия.
Симеонова обръща внимание на това, че ЕС е създал мрежа от организации, подкрепящи малките и средните предприятия. Организациите, представляващи тази мрежа в България, са 15 на брой, ситуирани в градовете Бургас, Варна, Габрово, Пловдив, Русе, София и Стара Загора. Всеки, който желае безплатна консултация и съдействие в кандидатстването по програма за европейско финансиране, може да се обърне към една от тези организации.
Равносметката, която Симеонова прави в качеството си на депутат, гласи: "Парите ги има, възможностите са тук. За 17 години членство в Европейския съюз политиците не са успели да убедят българите, че ползите са достъпни за всички."
Политическата класа трябва да доближи тези възможности до обществото, да покаже, че те не са предназначени за малък кръг от хора, призовава Симеонова. Европа инвестира в предприемачите, за да бъде ЕС по-конкурентен, подчертава гостът.
Целия разговор чуйте в звуковия файл:
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане. Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин. Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..
Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...
Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..
За естетичната медицина – регулацията, опасностите и решенията говорим в Lege Artis, след като министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди преглед на нормативната уредба в сферата. Регионалните здравни инспекции, от своя страна, започнаха проверки за нерегламентирани дейности, свързани с естетичната медици. Вниманието на държавните..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg