Живеем във време, характерно с най-висока продължителност на живота. Може да се каже, че сме по-здрави сме, по-сити и по-трудово облекчени от всякога. В Деня на радостта (24 юли), посветен на красотата в човешкото битие, в "Нашият ден" търсим рецептата за щастие.
На въпроса какво ни прави щастливи, повечето от нас биха отговорили – близките хора, красотата на природата, хубавата книга, интересният филм, проявите на добрина.
Въпреки всички причини за радост, които ни заобикалят, депресивно-тревожните разстройства се увеличават. Около радостта, наличието или липсата ѝ съществуват множество обяснения, но някои от тях са общовалидни.
От невробиологична гледна точка съществуват четири невротрансмитера, които се отнасят за радост – допамин, серотонин, окситоцин и ендорфини. Първите два могат да бъдат увеличени по естествен път чрез физически упражнения, разходки навън, подходяща и пълноценна диета, както и чрез свързване с други хора и изграждане на взаимоотношения. Може да се каже, че това е рецептата на радостта. Тя е универсална и базирана на добре изследвани факти, свързани с нашите настроения.
Интересен повод за размисъл е последният от изредените фактори – изграждането на взаимоотношения. Доказано е, че принадлежността, било то и към малка общност, е фактор за човешкото благополучие и удовлетворение.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:
В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg