Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Легендарният рибар Тотко Ропотамски и вдъхновението на Ченгене скеле

| обновено на 26.07.24 в 10:08
Рибарят Тотко Ропотамски
Снимка: Личен архив

Много от нас са чували и посещавали рибарското селище Ченгене скеле до Бургас – едно живописно място, което привлича със своето очарование и автентичност. Наскоро, екипът на "Нашият ден" имаше възможността да посети Ченгене скеле на лодка, в компанията на човек, който е цяла легенда на Южното Черноморие – Тотко Ропотамски, известен и като "най-добрият рибар".

Тотко Ропотамски е рибар с дългогодишен опит и безброй морски истории за разказване. Нашата среща с него бе вълнуваща и изпълнена с емоции. Той сподели с нас разкази за щастието от живота и силата на човека да отстоява бурите в открито море.

"И баща ми, и дядо ми бяха рибари", започна той. Първото си приключение Тотко помни като 6-годишен, когато сам закарал лодката до лодко-стоянката в Бургас. "Ропотамо е моята съдба", казва той с усмивка и разказва история от детството си, в която устието на Ропотамо спасило семейството му от голям дъжд, който ги заварил в морето.

Макар майка му да го увещавала да учи, за да стане адвокат, Тотко бил привлечен от морето. Първата си риба хванал на Дяволската река – попче. "Няма кой да застане пред мен и да произнесе фразата "аз съм по-добър рибар от теб", казва Тотко с увереност. Според него опитът е това, което го прави "най-добрият рибар". Единственото, което не умее, е да шие скъсаните мрежи.

Миналата есен за Тотко Ропотамски била успешна, и той се надява и тази да е добра. "Имаше големи пасажи с лефери, а леферът е скъпа риба", споделя той.

Тотко Ропотамски е пример за човек, който живее в хармония с природата и с любов към морето. Неговите истории и опитност са безценни и вдъхновяващи. Рибарското селище Ченгене скеле и неговите жители продължават да пазят и предават традициите на поколенията, като съхраняват уникалния дух на Южното Черноморие.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тодор Галев

Тодор Галев: Дезинформацията се потребява за конкретни политически цели

Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор Галев , доктор по социология в БАН, директор "Научни изследвания" в Центъра за изследване на демокрацията.   "Разпространението на комбинация от конспиративни теории и дезинформация се случва главно през..

публикувано на 25.11.24 в 09:00

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50