Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Легендарният рибар Тотко Ропотамски и вдъхновението на Ченгене скеле

| обновено на 26.07.24 в 10:08
Рибарят Тотко Ропотамски
Снимка: Личен архив

Много от нас са чували и посещавали рибарското селище Ченгене скеле до Бургас – едно живописно място, което привлича със своето очарование и автентичност. Наскоро, екипът на "Нашият ден" имаше възможността да посети Ченгене скеле на лодка, в компанията на човек, който е цяла легенда на Южното Черноморие – Тотко Ропотамски, известен и като "най-добрият рибар".

Тотко Ропотамски е рибар с дългогодишен опит и безброй морски истории за разказване. Нашата среща с него бе вълнуваща и изпълнена с емоции. Той сподели с нас разкази за щастието от живота и силата на човека да отстоява бурите в открито море.

"И баща ми, и дядо ми бяха рибари", започна той. Първото си приключение Тотко помни като 6-годишен, когато сам закарал лодката до лодко-стоянката в Бургас. "Ропотамо е моята съдба", казва той с усмивка и разказва история от детството си, в която устието на Ропотамо спасило семейството му от голям дъжд, който ги заварил в морето.

Макар майка му да го увещавала да учи, за да стане адвокат, Тотко бил привлечен от морето. Първата си риба хванал на Дяволската река – попче. "Няма кой да застане пред мен и да произнесе фразата "аз съм по-добър рибар от теб", казва Тотко с увереност. Според него опитът е това, което го прави "най-добрият рибар". Единственото, което не умее, е да шие скъсаните мрежи.

Миналата есен за Тотко Ропотамски била успешна, и той се надява и тази да е добра. "Имаше големи пасажи с лефери, а леферът е скъпа риба", споделя той.

Тотко Ропотамски е пример за човек, който живее в хармония с природата и с любов към морето. Неговите истории и опитност са безценни и вдъхновяващи. Рибарското селище Ченгене скеле и неговите жители продължават да пазят и предават традициите на поколенията, като съхраняват уникалния дух на Южното Черноморие.

Чуйте разговора в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Очиндолски чудеса

Огнян Петров е родом от врачанското село Очиндол, но ако го попитате, ще каже, че е родом от Балкана. Той е животновъд, общественик и икономист и с всяка своя дейност от години се стреми да е полезен на обществото. Той е онези хора, мислещи в перспектива и мащаб за Врачанския край, Искърското дефиле, историята, традициите, културата и..

публикувано на 18.05.25 в 11:17

Живата вода

До древния град Сихар се намира кладенецът на патри­арх Иаков, от който черпят вода и хората на Самария. По вре­мето на Христос между самаряни и иудеи съществува враж­да. Ето защо жената самарянка е учудена, когато Спасителят иска да пие вода от нея. В отговор на почудата ѝ Христос ѝ казва: "Да би знаяла дара Божий, и кой е Оня, Който ти казва: дай..

обновено на 18.05.25 в 10:49

Читалището в Долни Луковит – просветител, будител, обединител и място за изявяване на таланти

Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище от късноантичния период. За това свидетелстват основите на крепост и други обществени сгради, които са разкрити при прокопаването на канал за водоснабдяването на с. Староселци. Освен това са намерени..

публикувано на 17.05.25 в 09:15
Петър Карабоев

Петър Карабоев: Случващото се в Истанбул е изначално сбъркано

Защо се провали срещата между Украйна и Русия в Истанбул? Как това ще се отрази на войната в Украйна и останалия свят, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Петър Карабоев , външнополитически анализатор и заместник главен редактор на "Дневник". Какво имаме в момента "В момента имаме първата среща лице в лице между двете делегации..

публикувано на 17.05.25 в 08:50
Снимката е илюстративна

Не за едната заплата само

В редакция "Хумор и сатира" не сме такива хора, но знаем истински случаи на хора, които работят с удоволствие и без заплата. Освен за тях, в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на Деня на българските зоопаркове разказват за животни. -..

публикувано на 16.05.25 в 17:25