На утрешния 1 август честваме един от дните, отредени за градинарите – тези хора, които посвещават времето и живота си на любимите си цветя, растения и зеленчуци. Градинарите празнуват също и на 22 септември, отбелязвайки своята преданост към земята и природата.
Днес се срещаме с човек, отдал 40 години от живота си на градинарството – Ради Радев от Нови пазар. Той се занимава със земеделие и градинарство, като е агроном и производител на разсади за зеленчуци. По неговите думи производството на разсад за зеленчуци е един от най-интелигентните сектори в отглеждането на зеленчуци. В миналото, в края на всяка градина е имало разсадно отделение, което е било визитната картичка на всички български градинари.
Той споделя още в рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден", че в днешни дни, отглеждането на разсада изисква преминаване към професионални условия, което е голяма отговорност. Огледът на разсадите се прави на залез слънце, когато се виждат болните растения, защото сутрин те успяват да се адаптират и изглеждат свежи.
"За да бъдеш градинар, трябва да си много търпелив", споделя Ради Радев. Тази професия изисква не само знания и умения, но и любов към земята и природата. Градинарите са хората, които ни даряват със свежест и красота, които правят нашия свят по-зелен и по-приятен за живеене.
Нека на този ден да се поклоним пред труда на градинарите и да им благодарим за всичко, което правят за нас и нашата природа.
Чуйте разговора в звуковия файл.
Днес в 18:30 ч. в центъра на Сливен ще се проведе концерт с кауза – защита на целостта на природен парк "Сините камъни". Инициативата обединява усилията на граждани, неправителствени организации, поети и музиканти, които искат да издигнат глас в подкрепа на опазването на уникалната природна среда. Поводът за организирания концерт е решение на..
Ако сте съвременни работещи родители и нямате наоколо баба да ви помага, сигурно често сте изпитвали нужда от подобна подкрепа на по-възрастен човек. Ето заради тази неволя на нейни приятели и познати Стела Балджиева от Пловдив решава да създаде "Rent-a-Баба" . Целта на проекта е да свърже самотни възрастни хора с достатъчно свободно време и любов..
Старокатолицизмът е християнско движение, което възниква през 19-ти век в резултат на разногласия с Римокатолическата църква относно догмата за непогрешимостта на папата и други въпроси. Старокатолиците се отделят от Римската католическа църква след Първия ватикански събор от 1869-1870 г., който утвърждава догмата за папската непогрешимост, когато..
От 1-ви до 6-и август Боровец е домакин на Международния джаз фестивал. На сцената ще видите: Dirty Loops, Орлин Павлов, Нгуен Ле, Зона Це, Ире Вазкес, Калин Вельов и още много други. А през деня – изложби, филми за джаза, детска джаз академия, срещи с пилота Никола Цолов и волейболиста Владимир Николов. Тази вечер на сцената ще се..
В края на миналия месец в Софийската градска художествена галерия се проведе 20-ото юбилейно издание на конкурса "Проект на годината 2024", организиран от Фондация "Лале". Приза спечели проектът "Дигитални деца", реализиран от Центъра за безопасен интернет, Националната мрежа за децата, Асоциация Родители и Българската асоциация за семейно..
Ако сте съвременни работещи родители и нямате наоколо баба да ви помага, сигурно често сте изпитвали нужда от подобна подкрепа на по-възрастен човек. Ето..
Учени се заеха да създадат човешка ДНК от нулата. Това може само да ни накара да подкрепяме науката. За момента никой не планува създаване на..
"Кралство Мароко, както и България, е една голяма туристическа дестинация и както вашата страна е една държава на повече от 12 века – позната с културното..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg