Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Живот на село по време на война. Истории от Украйна

| обновено на 31.07.24 в 10:25
Снимка: Олександър Барон

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" Доротея Николова от Радио Варна разговаря с двама бесарабски българи в Украйна, за да разбере как се живее по време на война в селските райони.

Кметицата на село Владичен в Болградския район на Одеска област Мария Игнатова разказва за живота в селото, разположено на западния бряг на най-голямото сладководно езеро в Украйна, второто по големина в Европа. Владичен е населено предимно с етнически българи, които поддържат българските традиции. Игнатова споделя, че в селото има и други националности и хората са свикнали с многоезичната среда.

Тя обаче отбелязва, че селото се сблъсква с проблеми като лошите пътища и трудностите с извозването на боклука. Надеждите са след войната тези проблеми да бъдат решени и селото да се развие по-добре.

Мария Игнатова има много планове за развитието на туризма около езерото. Планират създаването на Музей на българската култура в старата библиотека на селото. Първите преселници от България са дошли през 1804 г., и до днес няма трудности, свързани с това, че са българи, защото местните хора са свикнали с много националности и езици. Тя има сестра, която е омъжена в България, но в момента живее в Германия. В селото има и преселници от бомбардираните градове, които са намерили убежище във Владичен.

Чуйте в звуковия файл. 

Алексей Куцарев, чието семейство, съставено от етнически българи, се занимава със земеделие в Болградска област, споделя за предизвикателствата, с които се сблъсква бизнесът в Украйна. Основните проблеми са липсата на електричество заради руските удари по енергийната система и недостигът на работници. С над 1000 километра фронтова линия, много от работниците са на фронта, което води до дефицит на кадри. Куцарев разказва, че семейството му обработва около 10 000 декара земя и има мелница, фурна и магазин. Част от зърното се дарява в пекарни в Николаев и Херсон, където се пече хляб за хора, загубили всичко.

Войната оказва влияние на много аспекти от живота, включително и на недостига на шофьори, механици и електротехници. Според Куцарев, ако човек няма инвалидност или три деца до 18 години, той трябва да отиде на фронта. Във всяко бесарабско село има поне един-двама загинали на фронта. Вторият голям проблем е недостигът на електричество, като в някои дни има ток само за три часа, а през зимата се очаква да има по 4-5 часа ток на денонощие. Затова хората купуват генератори, които също са дефицитни.

Тези разкази на бесарабските българи в Украйна разкриват трудностите и предизвикателствата, пред които са изправени хората там, но също така показват и тяхната устойчивост и надежда за бъдещето.

Чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Обновената сграда на минералната баня в Банкя

Термалното наследство на България в един клик – първа карта на минералните бани

В рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..

обновено на 17.02.25 в 11:33

Апостола на свободата в ефира на "Terra Култура"

В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..

публикувано на 17.02.25 в 11:32

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..

публикувано на 17.02.25 в 09:00